Bóg niech będzie punktem odniesienia dla każdej decyzji

Wyjątkowym dniem w życiu wspólnoty parafialnej jest dzień odpustu. Tegorocznym uroczystościom w Toruniu ku czci św. Michała Archanioła przewodniczył ks. Abp. Jan Romeo Pawłowski - delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Swoją obecnością zaszczycił nas vice-Prezydent Miasta Torunia – Andrzej Rakowicz. Przemysław Przybylski - radny Sejmiku woj. Kuj-Pom., Adrian Mól, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia. Na uroczystą Eucharystię o godz. 12.30 licznie przybyli licznie parafianie z Rybaków i goście.

Uroczystości uświetnili uczestnicy Ogólnopolskich Michalickich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych, które odbyły się w michalickiej parafii w dniach 27-29 września pod przewodnictwem Huberta Kowalskiego, Piotra Pałki i Pawła Bębenka. Na Mszy św. obecni byli kapłani z naszego Dekanatu, diecezjalni i zakonni, z ks. dziekanem Stanisławem Majewskim na czele. Ojca Generała Dariusza Wilka reprezentował ks. Wikariusz Generalny Rafał Kamiński, który także wygłosił krótkie przemówienie.

MICHAEL - KTÓŻ JAK BÓG!!! Tym zawołaniem św. Michała Arch. ks. proboszcz Krzysztof Winiarski przywitał wszystkich zebranych parafian i gości. Gromadząc się na świętej liturgii chcemy jako wspólnota parafialna razem z naszym patronem głosić chwałę Boga. Jak co roku nasza parafia w końcówce września wspomina swojego patrona św. Michała Arch. Odpust to czas by podziękować Bogu za tę cząstkę Kościoła jaką jest parafii, podziękować za łaski jakich dostąpiliśmy w minionym roku, ale i okazja by prosić naszego patrona o dalszą opiekę nad nami i prosić dobrego Boga by odpuścił nam nasze winy.

Ks. Arcybiskup w homilii podkreślił, że dzisiejszy świat potrzebuje orędownictwa Aniołów, którzy są odblaskiem chwały Bożej i wiernymi posłańcami woli Bożej. Obchodzimy uroczystość świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Pierwszy z nich jest nam szczególnie bliski. Michał Archanioł, Wódz i Książe zastępów niebieskich jest On głównym Patronem Kościoła i tej wspólnoty parafialnej. Ta uroczystość jest dla nas szczególnie ważna, gdyż przypomina nam o naszej tożsamości. W homilii zachęcił do zaufania Bogu i stawiania go w życiu na pierwszym miejscu. Nie omieszkał również zaznaczyć wstawienniczej roli św. Michała w życiu parafian. Gość z Watykanu podkreślił również, że trzeba naśladować św. Michała Archanioła w walce o chwałę Boga oraz to, że kto wybierze Boga, będzie umiał dokonywać dobrze każdego innego wyboru, bo Bóg będzie punktem odniesienia dla każdej decyzji. Jest to ważne w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych. Należy wybierać ludzi, którzy sami wybierają Boga.

Uroczystość patronalna zgromadziła wielu kapłanów z dekanatu Toruń II jak i przedstawicieli wspólnot zakonów męskich i żeńskich z Torunia. Uczestnicy XV Michalickich Warsztatów Muzycznych pod przewodnictwem ks. Rafała Szwajcy CSMA swoim śpiewem pięknie uświetnili całą Eucharystię odpustową. Pod koniec Mszy świętej ks. Arcybiskup przekazał serdeczne pozdrowienia i błogosławieństwo od Papieża Franciszka do uczestników odpustu parafialnego i dokonał błogosławieństwa figur ołtarzowych, autorstwa prof. Wincentego Kućmy. Dzień odpustu był dla nas parafian ważny również i z tego powodu. Po wielu latach prac i dużego zaangażowania tutejszej wspólnoty parafialnej udało nam się zakończyć prace z zakończeniem prac w ołtarzu głównym.

Autorem tego ponad 6 metrowego dzieła jest wybitny polski rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma z Krakowa. Ołtarz przedstawia Maryję i 11 Apostołów pod Krzyżem. Wg autora to symboliczna scena ukazująca rodzący się Kościół pod Krzyżem Zbawiciela. Postać Chrystusa na Krzyżu przedstawiona jako Chwalebnego Zwycięzcy.

Całość zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odśpiewaniem Koronki Uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem i  uroczyste Te Deum.