IX Wesele bez toastu

Święto rodzinne w miejscu, na którym błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz tworzył atmosferę rodzinną dla dzieci pozbawionych tego szczęścia, daje nadzieję na uzyskanie łask potrzebnych dla wzmocnienia współczesnej rodziny.

Na dziewiątym Weselu bez toastu – spotkaniu rodzinnym, które odbyło się 18 sierpnia na „Górce” w Miejscu Piastowym – w refleksji i wspólnej modlitwie podjęto temat wpływu chrześcijańskich wartości na tworzenie szczęśliwej rodziny, która w dzisiejszym świecie jest narażona na różne kryzysy. Moc działania Ducha Świętego jest jedynym źródłem odnowy, uleczenia i wzmocnienia dzisiejszej rodziny. Takie przesłanie, bardzo pięknie zostało uwydatnione w przedpołudniowych spotkaniach w kościele w prelekcji-świadectwie Krystyny Szymczak oraz świadectwie Łucji i Waldemara Kozłów.

O godzinie 9.30 Starostowie Wesela: Grażyna i Adam Dutkowie rozpoczęli uroczyście, zapaleniem świecy niezwykłe, rodzinne spotkanie. Zespół Gloria oraz michalicka diakonia muzyczna powstająca przy sanktuarium pod opieką raczkującej dyrygentki Oli Puchalskiej wyśpiewali główną pieśń niniejszego Wesela: hymn o miłości św. Pawła.

Siostry michalitki wzięły pod swoją opiekę dzieci; młodzież udała się na warsztaty z zakresu tworzenia dekoracji z Agnieszką, członkinią Stowarzyszenia PiP, a później na warsztaty dobrej zabawy. O godzinie 16.00 dzieci przybyły od sióstr michalitek, pokazując swoje prace artystyczne, podziwiane przez starszych i młodzież, którzy zakończyli swoje zajęcia w grupach.

Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Jamrozka o godz. 17.00, podczas której wybrzmiała homilia ks. biskupa jako świadectwo pasterza Kościoła św. zatroskanego o szczęście rodziny; ceremonia odnowienia ślubów małżeńskich, przy pięknym śpiewie zespołu Gloria i diakonii muzycznej napełniły sanktuaryjną świątynię gorliwą modlitwą za rodziny. Aby przejść do sali weselnej na terenie Michalickiego Zespołu Szkół, po mszy świętej ks. biskup musiał „wykupić” się na bramie, strzelając gola Karolinie, która kilkakrotnie wspaniale obroniła strzały.

Rozpoczęła się piękna zabawa weselna, ozdobiona śpiewem przy ognisku o godz. 22.30 oraz tortem weselnym o północy. Muzyka taneczna proponowana przez Roberta, stoły pięknie i obficie zastawione przez członków Stowarzyszenia PiP, tzw. stół wiejski, zabawy prowadzone przez młodzież, która brała udział w warsztatach, oraz Krzysztofa – to wszystko stało się źródłem niezapomnianych przeżyć dla 240 uczestników niniejszego święta rodzinnego. Niechaj Pan Bóg będzie uwielbiony w tych rodzinach i ogromnym zaangażowaniu członków Stowarzyszenia PiP i zespołu Gloria – jak mówią po tym rodzinnym, udanym spotkaniu szczęśliwi i wdzięczni za wszystko Starostowie: Grażyna i Adam.

ks. Jan Seremak CSMA