Święto Miłosierdzia Bożego z Nuncjuszem Apostolskim - Mińsk Łoszyca

08-04-2018

W Święto Miłosierdzia Bożego, w niedzielę 8 kwietnia, do michalickiej parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku Łoszycy (Białoruś) przybył nuncjusz apostolski abp Gábor Pintér. Papieski wysłannik odprawił mszę św. i udzielił sakramentu bierzmowania 22 parafianom.

Na początku uroczystości w kaplicy przed obrazem Jezusa Miłosiernego ks. arcybiskup odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego i specjalną modlitwę za Białoruś, którą tradycyjnie odmawia się w parafii w to święto. Warto dodać, że nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego jest odprawiane w parafii codziennie o godz. 15.00 już od 2008 r.

Ks. Nuncjusz celebrował Eucharystię przy ołtarzu polowym, a razem z nim kilku kapłanów z mińskich parafii oraz michalici: przełożony wspólnoty terytorialnej na Białorusi ks. Marian Chamienia oraz ks. Piotr Wiśniewski. Na uroczystość bardzo licznie przybyli wierni z parafii.

Abp Gábor zaznaczył na wstępie, że tym razem przybywa do parafii jako wysłannik papieża Franciszka, a nie jako „wikariusz ks. Giennadija”, przypominając tym samym żartobliwie, że w minionym roku bardzo często przyjeżdżał w niedziele do łoszyckiej parafii, by pomóc duszpastersko ks. proboszczowi G. Kucharewiczowi. Nastepnie dostojny gość odprawił mszę świętą i udzielił sakramentu bierzmowania 22 młodym i starszym parafianom.

Przedstawiciele parafii, dziękując Nuncjuszowi Apostolskiemu, podkreślili życzliwość i dobrą wolę papieskiego wysłannika, który pokornie i ofiarnie pragnie służyć Bogu i prostym ludziom w ich rodzimym, białoruskim języku.

Gość podzielił się również swoim wrażeniami, które zrodziły się w nim podczas przyjazdów do parafii: „Pragnę szczerze podziękować za przykład żywej wiary, z jaką spotykam się zawsze, ilekroć do was przybywam. Może wy sami nie uświadamiacie sobie tego, ale patrząc na was – jak się modlicie, jak się spowiadacie i odnosicie do siebie wzajemnie – chciałoby się wierzyć tak samo. Dziękuję za waszą serdeczną otwartość, z jaką mnie przyjmujecie. Jestem przekonany, że nasza przyjaźń będzie się rozwijać w przyszłości”.

Święto Bożego Miłosierdzia ma równie ważne znaczenie dla parafii, jak odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej (7 października), ponieważ w szczególny sposób rozwija się tu i popularyzuje kult Bożego Miłosierdzia. W tym roku mija 10 lat, odkąd każdego dnia o godz. 15.00 odprawiane jest nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Od 2010 r. w głównym ołtarzu znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego – kopia tego, który został namalowany według słów św. Faustyny. Zgodnie z poleceniem śp. kard. Kazimierza Świątka, kilka lat temu w parafii rozpoczęła się budowa sanktuarium ku czci Bożego Miłosierdzia.

Halina Abakunczyk