Uroczyste wprowadzenie relikwii Dzieci fatimskich

Relikwie świętych Hiacynty Marto i jej brata Franciszka, czyli tych dzieci, którym objawiła się Matka Boża w Fatimie, są już na Rybakach w Toruniu. Relikwie pastuszków ma tylko kilka świątyń w Polsce. Zostaną one uroczyście wprowadzone w czwartek 13 czerwca 2019 r., podczas drugiego Nabożeństwa Fatimskiego w roku jubileuszowym 40-lecia tej modlitwy fatimskiej na Rybakach.

Tej podniosłej uroczystości będzie przewodniczył ks. Dariusz Wilk CSMA – Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła wraz z kapłanami michalitami, który w tym roku obchodzą jubileusz 25 lecia kapłaństwa.

Relikwiarz wniesiony zostanie procesjonalnie do świątyni ma kształt słońca z podobiznami Pastuszków Fatimskich. Relikwie przywiózł ks. proboszcz Krzysztof Winiarski z parafianami z dziękczynnej pielgrzymki do Fatimy za dar koronacji cudownej figury Matki Bożej. Relikwiarz zostanie ustawiony w specjalnym odlewie i umieszczony w bocznej kaplicy naszego kościoła, poświęconej Matce Bożej Fatimskiej - powiedział ks. Krzysztof Winiarski, proboszcz parafii Św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Te relikwie mają dla nas bardzo duże znaczenie. Są bezpośrednią łącznością z Fatimą, miejscem objawień i kultu Matki Bożej - dodaje ks. Proboszcz.

Uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła na Rybakach rozpocznie się podczas comiesięcznego nabożeństwa fatimskiego 13 czerwca 2019 ro godz. 18. Po Eucharystii odbędzie się różańcowa procesja światła z relikwiami alejami parku miejskiego.

Relikwie w katolicyzmie to szczątki osób uznanych przez Kościół za świętych lub błogosławionych, albo przedmiotów z nimi związanych. Otaczając je czcią, przypisuje się im własności orędownictwa świętych, wiąże się z nimi uczucia religijne, nadzieje na wstawiennictwo u Boga świętych.