Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Pierwsza profesja zakonna w Pawlikowicach

W wygłoszonej homilii Ojciec Generał wskazywał na niezwykłą wartość i znaczenie profesji zakonnej, która jest naśladowaniem ubogiego, dziewiczego i posłusznego Jezusa. „Będziecie ślubować czystość, posłuszeństwo i będziecie też ślubować ubóstwo, te trzy śluby, trzy drogi, dzięki którym człowiek może dojść do głębokiego spotkania z Bogiem i osiągnąć zbawienie”. Przełożony Generalny wyraził też życzenie, aby ten dzień wyrył się głęboko w pamięci braci neoprofesów i pomagał im zachować w sercu radość i wdzięczność wobec Boga, który ich wezwał na drogę powołania.

Po homilii bracia nowicjusze, klęcząc przed Ojcem Generałem, wypowiedzieli słowa przyrzeczenia: „Wszechmogący wieczny Boże, w Trójcy Świętej Jedyny, ja Twój sługa, wdzięczny za powołanie do naśladowania Jezusa Chrystusa w świętości, aby wyrazić dobrowolną ofiarę z samego siebie, składam Tobie wobec współbraci śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, zgodnie z przepisami Konstytucji Zgromadzenia św. Michała Archanioła”. Po złożonych ślubach, każdy z neoprofesów otrzymał od Ojca Generała Konstytucje Zgromadzenia oraz znak pokoju.

Do ślubów zakonnych braci neoprofesów przygotowywał mistrz nowicjatu ks. Mieczysław Job CSMA wraz z księdze socjuszem Janem Potocznym CSMA. Wspierali ich również inni kapłani poprzez wykłady, spowiedzi, obecność i przykład życia zakonnego. Mszę św. w kościele parafialnym w Pawlikowicach koncelebrowało blisko dwudziestu kapłanów z michalickich placówek i z parafii braci neoprofesów. Obecne były ich rodziny, klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, alumni Niższego Seminarium Duchownego z Miejsca Piastowego oraz siostry michalitki.

Profesja zakonna (professio religiosa), w świetle prawa kościelnego jest zewnętrznym obrzędem, aktem prawnym, mocą którego osoba, składając ślub publiczny, zobowiązuje się do zachowania trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa; zostaje konsekrowana Bogu przez posługę Kościoła; włączona do instytutu życia konsekrowanego, nabywając prawa i zaciągając obowiązki określone w prawie (www.katolik.pl/profesja-zakonna).

ks. Krzysztof Pelc CSMA