Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Oratoryjna rodzina spotkała się przy stole wigilijnym

15 grudnia 2016 r. w toruńskim Oratorium odbyło się coroczne spotkanie wigilijne, które było niepowtarzalną okazją do spotkania się całej rodziny oratoryjnej. O godz. 17.00 kiedy na niebie rozbłysła gwiazda i zaświeciła nad kościołem na toruńskich Rybakach, dzieci z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza rozpoczęły wigilię Bożego Narodzenia

Sala Jana Pawła II była pełna, bo obok 120 dzieci przybyło wielu gości. Zaszczycił nas swoją obecnością  J. E. ks. bp  Andrzej Suski – ordynariusz diecezji toruńskiej, Mikołaj Bogdanowicz – wojewoda kujawsko-pomorski, Piotr Całbecki – marszałek woj. Kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski – prezydent Miasta Torunia, ks. Dariusz Wilk – przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła, Przemysław Przybylski – radny Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, radni Miasta Torunia – Łukasz Walkusz, Paweł Wiśniewski, insp. Maciej Lewandowski – komendant miejski Policji w Toruniu i ks. Robert Giza – proboszcz parafii  św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach oraz wielu dostojnych gości.

Przybyli przyjaciele i opiekunowie naszej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Tuż obok dzieci zasiedli nauczyciele i wychowawcy oraz pracownicy Oratorium, którzy na co dzień poświęcają się bezpośredniej pracy z dziećmi. Przede wszystkim jednak było dwóch najważniejszych gości. Pan Jezus, którego narodziny obchodziliśmy i św. Mikołaj z workiem prezentów.

Dyrektor Oratorium ks. Krzysztof Winiarski powitał wszystkich zebranych. Podziękował gościom, za to pomagają tworzyć na Rybakach „takie małe Betlejem”, gdzie młodzi ludzie rozwijają się duchowo, fizycznie i intelektualnie. Pięknie przemawiali przybyli goście dziękując księżom michalitom i wychowawcom za podejmowany trud wychowania.

Wigilijną uroczystość na Rybakach uświetniły tradycyjne treścią Jasełka we współczesnej scenografii. Scenariusz tych jasełek przenosił Maryję i Józefa do dzisiejszego świata. Stad nieprzypadkowa nazwa tej inscenizacji „Dzisiaj w Betlejem”. Młodzi aktorzy starali się pokazać, jak to by było, gdyby dziś dokonywało się Boże Narodzenie.

Występ podopiecznych Oratorium, przygotowany został na zajęciach socjoterapeutycznych pod kierunkiem p. Katarzyny Graczyk.

Te Jasełka niosły Bożonarodzeniowe przesłanie, które było okraszone   pozytywnym humorem i elementami artystycznymi; młodzi aktorzy włożyli w nie wiele serca, pasji i talentu. Wszyscy nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

Następnie harcerze ZHP z Górska, którzy podobnie jak w ubiegłym roku przynieśli do naszego Oratorium  Światełko Betlejemskie.

Potem nastąpił bardzo uroczysty moment. Wszyscy przełamali się opłatkiem, życząc sobie wzajemnie wielu łask Bożej Dzieciny, dobrego, głębokiego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Tu wobec Jezusa wszyscy byli równi – dziecko składało życzenia nauczycielowi, kapłan – wolontariuszowi, siedmioletnia Zuzia dzieliła się opłatkiem z Wojewodą i Prezydentem. A wszystko to działo się w przepięknie udekorowanej sali, przy choince i żłobku, pod girlandami i stroikami, na tle mrugających gwiazdek. Ten wystrój sali i wyborny smak wigilijnych potraw to zasługa dorosłych i dzieci, które pracowały, aby ta uroczystość wypadła jak najlepiej.

Stoły uginały się od potraw, dzieci i goście spożywali tradycyjne dania wigilijne pobłogosławione przez Ks. Biskupa, ale wszyscy na coś czekali.

Po świątecznym posiłku i po wspólnym kolędowaniu tradycyjnych polskich kolęd nadszedł czas na występy taneczne przygotowane przez dzieci uczęszczające do Oratorium. Grupa najmłodszych oratoryjnych tancerzy pod kierunkiem p. Justyny Rumińskiej wystąpiła w choreografii pt „Święta u Smerfów” wzbudzając powszechny podziw i uśmiech na każdej buzi.

Wreszcie przybył św. Mikołaj w asyście naszych smerfów. Nasze wigilijne spotkanie zakończyło się przybyciem św. Mikołaja z dużą, białą brodą i wozem prezentów. Dotarł szczęśliwie i nikogo bez prezentu nie zostawił. Radości nie było końca, a ich rozdawanie przeplatały śpiew kolęd i pastorałek. Śpiewaliśmy  je z dużym zaangażowaniem i prawdziwą radością.  Przez całą uroczystość towarzyszył nam zespół wokalny. Całość prowadził Mariusz Luda z Radia Eska Toruń. Nie zabrakło jak zawsze naszej kolędy „Józefie stajenki nie szukaj”

Tego wieczora stanowiliśmy wszyscy naprawdę jedną wielką oratoryjną rodzinę, która gości w naszym drugim, oratoryjnym domu. Adoracja Bożej Dzieciny przybliżyła radość nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. To był przepiękny, głęboko przeżyty i radosny wigilijny wieczór. To świąteczne spotkanie w Oratorium jest zawsze niezapomnianym przeżyciem. Oratoryjna Wigilia to jedno z ważniejszych wydarzeń w ciągu całego roku. Jest to czas kiedy wszyscy możemy spotkać się razem, podzielić się opłatkiem, wybaczyć sobie to co złe oraz powspominać to co dobre.  Takie właśnie chwile pozostają na zawsze w naszej pamięci.

Więcej na www.oratorium.torun.pl