Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Boże Narodzenie razem z Matką Bożą Fatimską

W michalickiej parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku-Łoszycy w dniach 24-28 grudnia br. przebywała figura Matki Bożej Różańcowej, która od 16 października br. peregrynuje po wszystkich parafiach mińsko-mohylewskiej archidiecezji.

Figura Matki Bożej przybyła do parafii w godzinach popołudniowych wigilii Bożego Narodzenia, o kilka godzin wyprzedzając obchody pamiątki narodzin Bożego Syna. Do kaplicy figura została wniesiona w uroczystej procesji, po czym powitali ją parafianie w różnym wieku – od niemowląt trzymanych na rękach matek aż ludzi w bardzo podeszłym wieku.

Mszy świętej na przywitanie przewodniczył o. Stanisław Staniewski CSsR, proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej, a także kapłani ze Zgromadzenia Michalitów: proboszcz tutejszej parafii ks. Giennadij Kucharewicz oraz ks. Krzysztof Poświata, proboszcz z Gatowa. Ks. wikariusz Jan Juszko cały czas pełnił posługę w konfesjonale. Główną intencją Mszy św. była prośba o Boże błogosławieństwo w budowie narodowego sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Jesienią tego roku metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz i Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk poświęcili i wmurowali kamień węgielny w fundamenty tej świątyni.

W homilii o. Stanisław podkreślił znaczenie tego dnia, kiedy Matka Boża Fatimska w znaku figury przybyła do parafii, by „pomóc szukać Chrystusa”. Wzywał, by uczyć się drogi zawierzania we wszystkim Bogu na wzór Maryi.

Wierni trwali na modlitwie przed figurą aż do Pasterki o godz. 22.00, a później – razem z Matką Bożą – weszli w tajemnicę Bożego Narodzenia. W Jej obecności odbył się podczas Pasterki chrzest nowej parafianki, a w pierwszy dzień Świąt najmłodsze dzieci wystawiły jasełka.  

Modlitwa kapłanów i wiernych trwała przed figurą przez wszystkie te pięć dni – Msza św. rano i wieczorem, codziennie cztery cząstki różańca, czuwanie w ciszy.

Gdy nadszedł dzień pożegnania, ks. proboszcz Giennadij Kucharewicz podziękował Matce Bożej za Jej obecność w parafii podczas Świąt Bożego Narodzenia i jeszcze raz zawierzył Jej wszystkie trudne sprawy, problemy i prośby parafian, a nade wszystko główną intencję – pomoc w budowie sanktuarium.

Peregrynacja trwa dalej. Z Mińska-Łoszycy Matka Boża Fatimska udała się do drugiej michalickiej parafii pw. Św. Michała Archanioła w Gatowie.   

Galina Abakuńczyk