Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Nowe imię prefekta z Marek (SP5MGS) oraz sonda kosmiczna

Ks. Grzegorz Sprysak w lutym zdawał dosyć trudny egzamin na Świadectwo Operatora Urządzeń Radiowych w Służbie Radiokomunikacji Amatorskiej. Jest to konieczne, by zostać krótkofalowcem. Długo czeka się na świadectwo operatora, ale w końcu się można doczekać. Dzisiaj odebrał ostatnią dobrą wiadomość - pozwolenie radiowe i unikalny znak - SP5MGS. Prawdopodobnie jest pierwszym w historii Zgromadzenia michalitą z takimi uprawnieniami i własnym znakiem krótkofalarskim. Może używać radiostacji o mocy do 500 W. To dużo. Po co to? Grupa uczniów latem wysyła zaprojektowaną i własnoręcznie  zaprogramowaną sondę kosmiczną. Bez licencji krótkofalarskiej nie jest możliwe nadawanie z niej z dużą mocą i na innych częstotliwościowych niż ogólnie dostępnych (czyli mała moc i spore zaśmiecenie). Teraz możemy legalnie ostro pograć. Co więcej naszą sondę dzięki APRS będzie można monitorować z każdego miejsca na świecie!

W przyszłym roku nasza szkoła w ramach projektu edukacyjnego połączy się ż ISS (międzynarodową stacją kosmiczną) i uczniowie porozmawiają z jednym z kosmonautów. Zawsze jeden z nich jest licencjonowanym krótkofalowcem (czyli jest w jednej "rodzinie" z ks. Grzegorzem). Będziemy się też łączyć z ludźmi na całym świecie i szlifować umiejętność języków obcych. I będziemy też projektować anteny oraz budować urządzenia zwane radiostacjami. Jak prawdziwi inżynierowie! I to kosmiczni!

SP5MGS jest unikanym na świecie znakiem. Oznacza: SP - Polska; 5 okręg - mazowieckie, M michalia; G Grzegorz; S Sprysak.

O młodych inżynierach z Katolickiego Gimnazjum w Markach mo żna poczytać pod tym adresem: http://gimnazjumwmarkach.pl/?cat=26