Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Wszyscy potrzebujemy tej miłości! – uroczystość odpustowa w Mińsku-Łoszycy

W minioną niedzielę, 23 kwietnia, w michalickiej parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku-Łoszycy odbyła się uroczystość ku czci Bożego Miłosierdzia. Przewodniczył jej pomocniczy biskup mińsko-mohylewskiej archidiecezji Aleksander Jaszewski SDB, w asyście kapłanów z okolicznych parafii, no i oczywiście michalitów pracujących w parafii – ks. proboszcza Giennadija Kucharewicza i ks. wikariusza Jana Juszko. Na uroczystość przybyło wielu wiernych i gości.

O godz. 15.00, proboszcz parafii Świętych Szymona i Heleny z Mińska ks. Władysław Zawalniuk, poprowadził w kaplicy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Warto dodać, że od ponad roku to nabożeństwo transmitowane jest codziennie przez Internet na cały świat. Specjalną modlitwę za Ojczyznę odmówił ks. Biskup. Zaraz potem kapłani i wierni wyruszyli z kaplicy w procesji liturgicznej, ponieważ uroczysta Eucharystia sprawowana była przy polowym ołtarzu na terytorium przyszłego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, którego budowa już się rozpoczęła.    

Na początku ks. proboszcz Giennadij Kucharewicz powitał wszystkich słowami: „Chrystus zmartwychwstał! Chwalimy Go za to i wysławiamy. Za Jego niewypowiedzianą miłość, którą nazywamy miłosierdziem. Każdy z nas potrzebuje dotyku tej miłości. I żeby ona rozlała się na cały świat, najpierw musi znaleźć swoje miejsce w życiu każdej rodziny”. To dlatego głównymi uczestnikami liturgii stały się rodziny – one czytały słowo Boże, śpiewały psalm, szły w procesji z darami ofiarnymi. Jednym z nich była przenośna kaplica z figurą Matki Bożej Fatimskiej, która od tego dnia rozpoczęła peregrynację po rodzinach parafii. Ks. Biskup poświęcił kaplicę i pobłogosławił rodzinę Charkiewiczów, która jako pierwsza przyjęła do swego domu Fatimską Panią.

W homilii bp Aleksander podkreślił konieczność modlitwy o Boże Miłosierdzie. „Dzisiaj, w to wielkie dla parafii Matki Bożej Różańcowej święto, gdzie budowane jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego, stojąc przy ołtarzu, chcemy jeszcze raz z sercem pełnym miłości i zaufania, wołać: Panie, stoimy przed Tobą i prosimy o Twoje  światło, byśmy mogli lepiej Cię poznać, a także wychwalać Twoje nieskończone miłosierdzie. Czy znajdzie się między nami ktoś, kto odważy się powiedzieć: nie potrzebuję Bożego Miłosierdzia? Wszyscy potrzebujemy tej miłości – młodzi i starcy, biedni i bogaci, zdrowi i chorzy, grzesznicy i ci, którzy żyją w łasce uświęcającej. Bez Bożej łaski nie jesteśmy w stanie nic powiedzieć, nic zrobić, ani nawet nic pomyśleć. Mówiła o tym wyraźnie św. Siostra Faustyna”.

Podczas liturgii relikwie św. Faustyny znajdowały się na ołtarzu, a po Mszy wszyscy wierni mogli podejść, by je uczcić przez ucałowanie.

Na zakończenie ks. bp Jaszewski życzył parafianom i ks. proboszczowi G. Kucharewiczowi wiele Bożej łaski i pomocy w budowie sanktuarium: „Niechaj to marzenie stanie się rzeczywistością! Wszyscy bardzo tego potrzebujemy”. Ks. Proboszcz zaprosił uczestników uroczystości, by włączali się w codzienną modlitwę do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 – albo osobiście przybywając do kaplicy, albo za pośrednictwem Internetu. Bezpośrednia transmisja odbywa się na ogólno-katolickiej stronie www.catholic.by, а także na stronie parafii Matki Bożej Różańcowej: www.loshycacsma.by.

Po Mszy św. przy ołtarzu polowym wystąpili laureaci dziecięco-młodzieżowego festiwalu twórczości artystycznej „Łoszyca 2017”, а potem odbył się koncert młodzieżowego katolickiego zespołu „Ryby”.

Halina Abakuńczyk