Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Markach z wizytą w Centrum Badań Kosmicznych PAN

Uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Markach, którzy uczestniczą w projekcie budowy i wysłania  sondy kosmicznej wyruszyli wczesnym rankiem na wizytę do Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Długo jechaliśmy (trzy przesiadki), ale na miejscu byliśmy lekko przed czasem. W sali konferencyjnej przywitały nas modele polskich satelitów:  Lem i Heweliusz. Działają one w sieci BRITE czyli: Bright Target Explorer. Na początku uczestniczyliśmy w dwóch prezentacjach. Pierwsza dotyczyła robotów w kosmosie z dokładnym opisem części jakie zostały zaprojektowane w CBK i wykorzystane w międzynarodowych projektach. Trzeba przyznać, że jest to imponujące. Polski inżynier potrafi.

Druga prezentacja dotyczyła budowy i eksploatacji polskich satelitów eksploatowanych w programie BRITE - historia powstania, opis budowy i działania. Obejrzeliśmy modele w skali jeden do jednego oraz demonstrację działającej kopii wyrzutnika na orbicie. Później udaliśmy się do Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk z którego sterowane są oba polskie satelity. Akurat idealnie trafiliśmy na moment przelotu jednego z nich nad Warszawą. Mogliśmy zobaczyć jak działają anteny odbiorcze, które śledzą ruchy satelity. Widzieliśmy tez proces odbierania danych z satelity.  

 

Projekt BRITE czyli: Bright Target Explorer  Satelity wykonane zostały przez zespół międzynarodowy złożony z Institute for Aerospace Studies Uniwersytetu Toronto we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Wiedniu, Uniwersytetem Technicznym w Grazu i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Austriackie satelity noszą nazwy: BRITE-Austria i UniBRITE, kanadyjskie to BRITE-Toronto oraz BRITE-Montreal. Wystrzelone przez stronę polską zostały BRITE-PL "Lem" (2013) oraz BRITE-PL "Heweliusz" (2014).