Nowe publikacje Wydawnictwa "Michalineum"

„Proboszcz – opowieść o księdzu Aleksandrze Fedorowiczu” to najnowsza książka Pawła Zuchniewicza, wydana przez Michalineum w 70. rocznicę powołania ks. Fedorowicza na gospodarza nowo erygowanej Parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie. Zbeletryzowana powieść o życiu zmarłego w opinii świętości kapłana przybliży Czytelnikom ks. Alego, który porusza serca świadectwem życia pełnym ewangelicznej miłości do drugiego człowieka. Książka ukazała się dzięki staraniom Fundacji im. ks. Aleksandra Fedorowicza „Przyjaciele Alego”. W ostatnich dniach staraniem Wydawnictwa Michalineum ukazała się również nowa pozycja książkowa ks. Mateusza Szerszenia CSMA: „Rozważania Różańcowe”.

Ks. Aleksander Fedorowicz przyjechał do Lasek w 1945 r. na zaproszenie ks. Władysława Korniłowicza, kierownika duchowego Dzieła Niewidomych w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Miał 31 lat. Sześć lat później otrzymał od kard. Stefana Wyszyńskiego nominację na proboszcza parafii Izabelin – Laski. Jako jeden z pierwszych w Polsce miał zgodę prymasa na sprawowanie liturgii w języku polskim i odprawianie Mszy twarzą do wiernych. Podwarszawska wieś stała się centrum życia liturgicznego, do którego przyjeżdżali księża i świeccy niekiedy z bardzo daleka. Ks. Ali kochał ludzi. Wspierał uzależnionych od alkoholu, cierpiących. Dotknięty chorobą nowotworową wiele miesięcy spędził przechodząc leczenie oraz rekonwalescencję. Pisał listy do chorych, prowadził ludzi do Boga. Zmarł w lipcu 1965 r. Świadkowie życia przekonani o świętości ks. Alego zbierali świadectwa dotyczące Jego duszpasterskiej posługi. –Z tych dokumentów starałem się wyłowić konkrety, fakty. To, że ks. Ali wracając wieczorem zobaczył pijanego w rowie. Wziął go na plebanię… nakarmił, umył; to, że zebrał grupę kobiet z okolicznych wsi i pojechał z nimi do Huty Warszawa, by pokazać jak ciężko pracują ich mężowie… Chciałem przybliżyć Czytelnikowi tę ujmującą prostotą postać, a jednocześnie przekazać to w taki sposób aby każdy, kto sięgnie po książkę mógł postawić sobie pytania dotyczące własnego życia… – mówi autor Paweł Zuchniewicz, który napisał m.in. książkę o Janie Pawle II, kardynale Stefanie Wyszyńskim czy Hannie Chrzanowskiej.

Wartko i ciekawie napisana opowieść składa się z opowiadań, które przybliżą Czytelnikowi zarówno postać samego duszpasterza, jak również realia życia w ówczesnym czasie w naszym kraju. Poznamy nie tylko Tych, którzy towarzyszyli ks. Aleksandrowi w Jego codziennym życiu tworząc wspólnie parafię na skraju Puszczy Kampinoskiej, ale również odkryjemy ciekawe historie czy będziemy świadkami zabawnych dialogów, które poruszą nasze serca i zapiszą się w nich na zawsze.

 - Jak ks. Ali czuje się w roli proboszcza? „Jak Jagiełło pod Grunwaldem. Sienkiewicz pisze, że król przed bitwą wysłuchał trzech Mszy świętych. I zwyciężył”– czytamy w książce dowiadując się jednocześnie, że uroczystość wprowadzenia ks. Alego na urząd gospodarza parafii odbyła się w niedzielę 15 lipca 1951 r. w rocznicę wielkiego tryumfu oręża polskiego nad Krzyżakami… Warto sięgnąć po „Proboszcza”. Oby lektura ksiązki ubogaciła nasze dusze, a przesłanie proboszcza z Izabelina „Nie ma miłości Boga bez miłości bliźniego” wydało dobre owoce w życiu każdego Czytelnika.

Magdalena Kamińska

Książkę można nabyć w sklepie internetowym na stronie www.michalineum.pl

ROZWAŻANIA RÓŻAŃCOWE

Różaniec jako modlitwa medytacyjno-kontemplacyjna związana jest z rozważaniem poszczególnych tajemnic z życia. Niniejsza książka zawiera osiem kompletnych zbiorów z rozważaniami:„Rozważania ze świętymi” są komentarzem do poszczególnych tajemnic na postawie cytatów z pism świętych.

„Rozważania z modlitwą o przemianę wewnętrzną” są poświęcone poszczególnym władzom duszy i ciała człowieka. Jezusa i Maryi. Każda z nich skrywa w sobie głębokie przesłanie i pomaga w głębszym przezywaniu własnej duchowości. Dlatego właśnie powstały nowe rozważania różańcowe – na nasze czasy, aby mogły pomóc modlącym się różańcem przy odmawianiu tej modlitwy.

„Rozważania krótkie” są syntetycznym i precyzyjnym opisem danej tajemnicy. 

„Rozważania z modlitwą o uwolnienie” szczególnie polecane dla osób zniewolonych przez zło i zasadzki złego ducha – w tych rozważaniach przywoływana jest osoba świętego Michała Archanioła jako głównego obrońcy przeciw wpływom szatana i jego demonów.

„Rozważania ze świętym Pawłem” powstały na podstawie pism Pawłowych, które nawiązują do poszczególnych prawd doktryny i nauki chrześcijańskiej.

„Rozważania z Apokalipsą” są próbą powiązania treści Księgi Objawienia z życiem Matki Najświętszej i Jezusa Chrystusa.

„Rozważania z Tomaszem a'Kempis” – na podstawie cytatów z fenomenalnego dzieła „O naśladowaniu Chrystusa” pozwalają skonfrontować własne życie z tajemnicą świętości Jezusa i Maryi.

„Rozważania z inspiracjami biblijnymi” – na podstawie fragmentów ze Starego Testamentu przedstawione zostały zapowiedzi realizujące się w Ewangeliach i w życiu Kościoła.

Zakończeniem książki jest krótka informacja o Nowennie pompejańskiej i sposobie jej odmawiania.

Zamówienia można realizować poprzez sklep internetowy na stronie www.michalineum.pl