Miłość Ojca, która nigdy nie ustaje - 31 października

(Rz 8, 31b-39) Bracia: Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i nam wszystkiego nie darować? Któż może wystąpić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybrał? Czyż Bóg, który usprawiedliwia? Któż może wydać wyrok potępienia? Czy Chrystus Jezus, który poniósł za nas śmierć, co więcej, zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami? Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? Jak to jest napisane: "Z powodu Ciebie zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź". Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Pozwólcie, że zaproszę Was do poznania i zgłębienia perły teologii św. Pawła, a jest nią „Hymn wdzięczności”.

1. „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”

Zanim ludzie poznali Boga, lękali się fatum.

Wierzyli, że wszystkie siły przyrody są sprzeniewierzone przeciwko nim. Potrafili nawet palić na stosie swoich najbliższych, aby tylko wyprosić u bóstw: ognia i wody, gromów, deszczu i słońca przychylność dla siebie.

Później, w czasach hellenistycznych, bogowie Grecji i Rzymu byli ubóstwiani przez swoich wyznawców, ale nie odwzajemniali im swojej miłości. Stąd powstało określenie platoniczna miłość, od Platona, który w swojej „Uczcie” opisał  ową nieodwzajemnioną miłość bogów do swoich czcicieli.

Stąd stwierdzenie św. Pawła, wypowiedziane do współczesnych mu ludzi: „ jeżeli Bóg jest z nami”, to nie musisz się niczego lękać, można tylko porównać do „przewrotu kopernikańskiego” w dziedzinie religii.

W tych słowach, Św. Paweł, kładzie tu podwaliny pod późniejszą  naukę  o Opatrzności Bożej, która jak przekonuje nas Kościół, nieustannie czuwa nad nami i troszczy się o nasze życie.

To powyższe zdanie: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”, z „Hymnu wdzięczności”, stało się dla ludzkości czymś wręcz wyzwalającym!

Bo jeżeli Bóg z nami, to nie musimy się niczego bać: ani żywiołów, ani przyszłości, ani śmierci, ani życia, ani ludzi.

2. Żywa obecność Boga w moim życiu.

Trzeba nam jednak zauważyć, że zdanie: „Jeżeli Bóg jest z nami” jest twierdzące, ale poprzedzone warunkiem: „jeżeli”.

 I tu należałoby wzbudzić w sobie refleksję, czy naprawdę zapraszam Boga codziennie do swojego życia, czy chcę aby był obecny w pracy, w relacjach między ludzkich, czy w moich trudnościach i radościach?  

Co prawda Bóg jest tak dobry, że czyni nam dobro nawet w tedy, kiedy nie prosimy Go o wsparcie i przychodzi nam z pomocą.

 Czyli jest zawsze ze mną, ale czy ja z Nim?

3. Wszystko jest darem Boga.

Czytamy dalej u św. Pawła:

„On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i nam wszystkiego nie darować?”

Wszystko, co mamy tu na ziemi jest jednym wielkim darem Boga względem nas: i życie, i wieczność, i miłość, i pomoc, i nadzieja, która zawieść nie może, bo Duch Święty jest nam dany.

Jesteśmy, więc wobec Boga wielkimi dłużnikami jego dobroci, aż po krzyż i mękę Jego Syna Jezusa Chrystusa.

Jednak pamiętajmy jak wielka była ofiara Jezusa Chrystusa, aby nam „wszystko darować”.

Jak wielką hańbę musiał przyjąć Syn Boży, aby nam jeden grzech został odpuszczony.

4. Spowiedź święta, darem wolności..

„Któż może wystąpić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybrał? Czyż Bóg, który usprawiedliwia?”

Największym naszym oskarżycielem wobec Boga jest szatan!

Najstarszy tekst o szatanie, oskarżającym człowieka jest w Księdze Zachariasza, cyt:

„Potem [Pan] ukazał mi arcykapłana Jozuego, który stał przed aniołem Pańskim, a po jego prawicy stał szatan oskarżając go. [Anioł] Pański tak przemówił do szatana: "Pan zakazuje ci tego, szatanie, zakazuje ci tego Pan, który wybrał Jeruzalem.  A Jozue, stojący przed aniołem, miał szaty brudne.  I zwrócił się anioł do tych, którzy stali przed nim: "Zdejmijcie z niego brudne szaty!" Do niego zaś rzekł: "Patrz - zdejmuję z ciebie twoją winę i przyodziewam cię szatą wspaniałą".  I tak mówił jeszcze: "Włóżcie mu na głowę czysty zawój". I włożyli mu na głowę czysty zawój, i przyodziali go wspaniale. A działo się to w obecności anioła Pańskiego.”(Za 3,1-5).

W momencie śmierci, kiedy staniemy prze tronem Boga na sądzie osobistym nasz anioł stróż pokaże nam nasze życie. Przyjdzie również szatan z koszem pełnym naszych grzechów od ostatniej spowiedzi i zacznie nas oskarżać.

Jak dobrze jest dla naszego zbawienia, kiedy często korzystamy z sakramentu spowiedzi świętej, aby Bóg za życia naszego, mógł zdejmować z nas „brudne”  szaty grzechu i niewierności, przyoblekając w „szatę łaski”.

5. Niewiara w zmartwychwstanie.

„Któż może wydać wyrok potępienia? Czy Chrystus Jezus, który poniósł za nas śmierć, co więcej, zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami?”

Chrzest św. oraz wiara w Odkupienie i Zmartwychwstanie Jezusa  doprowadza nas do pewności w nadziei, że i my zmartwychwstaniemy!

Chodzi tu jednak nie tylko o sam chrzest, ale o pielęgnowanie w sobie żywej wiary, w której to całym sercem ogłaszamy i tego się nie wstydzimy, że Chrystus jest naszym PANEM I ZBAWICIELEM! To znaczy oddajemy Mu władzę nad sobą!

Coraz więcej spotykam starszych ludzi, którzy  „nie mogą umrzeć” z powodu słabej wiary w życie wieczne. Mają nawet po 90 lat i coś ich jeszcze zatrzymuje na tej ziemi – niewiara w zmartwychwstanie.

6. Walka o wierność Chrystusowi.

„Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej?”

Szczęśliwi, którzy uwierzyli w Chrystusową miłość. Miłość tą, poznajemy po tym, że jest: bezgraniczna, ufna, bezinteresowna, wolna od złego współzawodnictwa, czysta i piękna.

Od takiej miłości nic i nikt nie jest wstanie nas oderwać, jak mówi św. Paweł: „ Ani utrapienie, ani ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?

Dalsze słowa św. Pawła, w dzisiejszych czasach, nabierają szczególnego znaczenia: „Jak to jest napisane: "Z powodu Ciebie zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź".

 Już od pięciu lat chrześcijanie na Bliskim Wschodzie przeżywają ową „rzeź” w dosłownym tego słowa znaczeniu.

7. Ufność w zwycięstwo.

„Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował.”

Pełne zwycięstwo nie polega na tym, że już nie upadniemy i żyć będziemy w świętości, ale na tym, że wszystkie trudności i niepowodzenia nauczyliśmy się pokonywać mocą Jezusa i miłością do Niego.

Prośmy, więc o doświadczenie Jego miłości!

Jest to niesamowite doświadczenie bliskości Jezusa i Jego miłości - tylko i wyłącznie do mnie. Doświadczają ją ci, którzy tego pragną.

Zakosztowałeś już tego?! Jeżeli nie, to proś Jezusa o tę miłość!

A wówczas stają się autentyczne słowa św. Pawła: „ I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, (...)ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym”.

Niech tak się stanie w moim i twoim życiu. Amen!

Inne artykuły autora

Spotkanie ze Zmartwychwstałym

Kerygmat apostolski

Od Emaus do Jerozolimy