Strzec Słowa samego Boga - III niedziela zwykła, rok B - 24 stycznia

(Mk 1, 14-20) Gdy Jan został uwięziony, przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: "Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: "Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi". I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim.

Dzisiaj w Ewangelii wg św. Marka Pan Jezus mówi do nas ważne przesłanie:

"Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Wejdźmy głębiej w treść tych słów.

„Czas się wypełnił”.

Jesteśmy szczęściarzami!

Żyjemy w czasie kiedy największe rzeczy i dzieła Boże, jakie były zaplanowanie przez dobrego Ojca w niebie już się na ziemi wypełniły!

Pan Jezus przyszedł na świat.

Narodził się z Dziewicy Maryi za sprawą Ducha Świętego.

Przez trzydzieści trzy lata żył między nami.

Ogłosił Ewangelię, czyli Dobrą Nowinę o naszym zbawieniu.

Przecierpiał mękę na krzyżu, za nasze grzechy i odkupił nas.

Na Krzyżu, dał nam swoją Matkę Maryję za naszą Matkę.

Przez swoje zmartwychwstanie otworzył nam niebo, zamknięte przez nieposłuszeństwo pierwszych rodziców gładząc grzech pierworodny.

Pokonał szatana i dał nam Nowe Życie i nowe człowieczeństwo  w Sobie!

Wlał w nas przez Ducha Świętego nadzieję życia wiecznego.

Założył apostolski Kościół, dzięki któremu mamy dostęp do sakramentów.

Dał nam kapłanów, którzy posługują tymi sakramentami i prowadzą nas do Ojca.

 

Czy widzisz jak wielkie bogactwo  kryję się w słowach: „Czas się wypełnił”!

 „Bliskie jest Królestwo Boże”.

„Bliskie”, to znaczy nie tylko w niebie, ale jest ono wśród nas.

Już tu na ziemi budujemy królestwo: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Przez sakrament chrztu św., Trójca święta przebywa w nas i ty i ja jesteśmy żywą świątynią Ducha Świętego. To jest niepojęte.

Ile razy jesteśmy wierni przymierzu małżeńskiemu, powołaniu kapłańskiemu, czy zakonnemu oraz okazujemy miłosierdzie Boże przez swoje czyny, tyle razy pełnimy wolę Bożą i możemy być pewni, że budujemy przy współpracy z łaską Bożą królestwo Ojca tu na ziemi.

Przybliżajmy więc królestwo Boże na co dzień tam, gdzie jesteśmy i to na różne sposoby.

„Nawracajcie się.”

Św. Katarzyna ze Sieny przedstawia nam nawrócenie w czterech etapach:

•             oderwanie się od zła.

•             ponowne nawiązanie przyjaźni z Bogiem.

•             wewnętrzne uporządkowanie.

•             nowe kościelne nawrócenie.

 Kiedyś podam głębszą analizę nawrócenia wg tego przesłania. Dzisiaj powiem tylko tyle:

- zmiana stylu życia i radykalne wyrzeczenie się zła,

- powrót do Boga: częsta spowiedź, a nie raz, czy dwa razy do roku; częsta Komunia św.; wprowadzenie na nowo modlitwy porannej i wieczornej oraz nawiązanie głębszej relacji z Bogiem Ojcem przez czytanie słowa Bożego,

- Uporządkowanie wewnętrzne swojego życia- to dłuższa praca duchowa nad własnym charakterem, życie według wartości chrześcijańskich, przyjęcie całej nauki Kościoła, a nie tylko wybiórczo.

- Nowe Kościelne nawrócenie – to przede wszystkim szczera spowiedź z całego życia i zgoda na odważne dawanie świadectwa.

„Wierzcie w Ewangelię".

Dziś po raz drugi obchodzimy w Kościele Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez papieża Franciszka we wrześniu 2019 r. listem apostolskim Aperuit illis.

Tłumaczenie z języka angielskiego - Aperuit illis to list apostolski papieża Franciszka, wydany „Motu proprio” w święto św. Hieronima, do celebrowania, studiowania i rozpowszechniania Słowa Bożego.

Pierwsza „niedziela słowa Bożego” miała miejsce 26 stycznia 2020 r.

Papież napisał w nim m.in.: "Ustanawiam III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego.

Staje się ona odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan.

Nie jest to przypadek: celebrowanie tej Niedzieli wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwałej i autentycznej jedności".

Uwierzyć Ewangelii, to znaczy podjąć trud, aby poznać Pana Jezusa.

Zafascynować się Osobą Mistrza, a samemu stać się Jego uczniem.

Wejść całym sobą, umysłem wolą i pragnieniem do szkoły Jezusa Chrystusa.

Trzeba nam najpierw patrzeć na Jezusa, później Go słuchać, aby wreszcie zacząć Go naśladować.

Bo uwierzyć w Ewangelię, to przede wszystkim znaczy uwierzyć Jezusowi, w to, co On mówi i czyni!I to ma się stać dla nas PRAWDĄ nieomylną.

Inaczej mówiąc:

- uwierzyć w miłość Jezusa, która kocha nawet będąc przybijana do krzyża,

- uwierzyć w miłość Jezusa, która będąc odrzucana nadal kocha,

- uwierzyć w miłość Jezusa, która kocha będąc nieodwzajemniona,

- uwierzyć w miłość Jezusa, która kocha swoich nieprzyjaciół,

- uwierzyć w miłość Jezusa, która „kocha do końca”,

- uwierzyć w miłość Jezusa, która wybacza i w tym samym momencie nie pamięta złego,

- uwierzyć w miłość Jezusa, która jest prawdziwą miłością i nigdy nie przestaje nią być.

A zatem nawracajmy się do miłości Ojca i Syna w Duchu Świętym wraz z Maryją”.

Zakończę rozważanie słowami papieża Franciszka.

„Na drodze przyjmowania Słowa Bożego towarzyszy nam Matka Pana, uznana za błogosławioną, ponieważ uwierzyła w spełnienie tego, co Pan Jej powiedział (por. Łk 1, 45).

Błogosławieństwo Maryi poprzedza wszystkie błogosławieństwa ogłoszone przez Jezusa ubogim, cierpiącym, cichym, czyniącym pokój i prześladowanym, ponieważ jest to warunek konieczny dla każdego innego błogosławieństwa.

Żaden biedny człowiek nie jest błogosławiony, ponieważ jest biedny. Staje się nim, jeśli, podobnie jak Maryja, wierzy w wypełnienie się Słowa Bożego. Przypomina nam o tym wielki uczeń i mistrz Pisma Świętego, święty Augustyn: «ktoś pośród tłumu, będąc szczególnie rozentuzjazmowanym, zakrzyknął: „Błogosławione łono, które Cię nosiło”. A On: „Raczej ci są błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i strzegą go”.

To jakby powiedzieć: również moja matka, którą ty nazywasz błogosławioną, jest błogosławiona właśnie z tego powodu, że strzeże Słowa Boga, a nie dlatego, że w niej Słowo stało się ciałem i zamieszkało miedzy nami, ale właśnie dlatego, że strzeże Słowa samego Boga, przez które została stworzona, a które w niej stało się ciałem» (Komentarz do Ewangelii św. Jana, 10, 3).

Niech Niedziela poświęcona Słowu sprawi, aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego, jak święty autor nauczał już w dawnych czasach: «Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić» (Pwt 30, 14)”.

Inne artykuły autora

Spotkanie ze Zmartwychwstałym

Kerygmat apostolski

Od Emaus do Jerozolimy