Sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym

facebook twitter

06-08-2024

Znamy wizję demonów papieża Leona XIII z 1886 roku, które to demony gromadziły się nad Wiecznym Miastem, aby go osaczyć. Przerażony tym widzeniem Papież napisał modlitwę do św. Michała Archanioła i polecił ją odmawiać w całym świecie po każdej cichej Mszy św. Ks. Markiewicz znał to wydarzenie, bo w latach 1885-1892 przebywał we Włoszech u ks. Jana Bosko. Chciał zostać salezjaninem. O tej modlitwie wspomina w czasopiśmie „Powściągliwość i Praca” (1901, n. 4).

Ksiądz Markiewicz po powrocie do Polski w 1892 roku zaczął ożywiać kult św. Michała Archanioła, który w  okresie zaborów na ziemiach polskich uległ osłabieniu. W grudniu 1897 roku został skreślony z listy Salezjanów. Postanowił założyć nowe zgromadzenia zakonne, które oddał pod patronat św. Michała Archanioła. W 1901 roku, za pośrednictwem księcia Michała Radziwiłła, otrzymał z Rzymu obraz św. Michała Archanioła pobłogosławiony przez Leona XIII, z dedykacją kard. Vives y Tuto. Od tego roku zaczął publikować artykuły o św. Michale Archaniele. W 1909 roku na okładce czasopisma „Powściągliwość Praca” pojawił się wizerunek św. Michała Archanioła w miejsce św. Franciszka Salezego.

Papież Leon XIII pragnął rozwoju kultu św. Michała Archanioła w świecie jako Obrońcy Kościoła Świętego. Ks. Markiewicz wybierając św. Michała Archanioła na patrona swych zgromadzeń zakonnych chciał mieć udział w szerzeniu jego czci. „Byłbym szczęśliwy – pisał w 1901 roku –  gdyby Stolica Apostolska pozwoliła nam nazywać się Towarzystwem św. Michała Archanioła i być szerzycielami jego czci na kuli ziemskiej”. Chciał też uchronić i zachować wychowywaną według metody św. Jana Bosko przez siebie dzieci i młodzież od wszelkiego zgorszenia, oddając je w opiekę „najpotężniejszego pogromcę wszystkich gorszycieli”.

Niebieski Patron czuwał nad Miejscem Piastowym. W czasie Drugiej Wojny Światowej, mimo brutalnego i krwawego frontu przetaczającego się przez Przełęcz Dukielską, dom wychowawczy i kościół zostały ocalone. Od samego początku przybycia do miejsca Piastowego ks. Markiewicz zaszczepiał w sercach wychowanków i parafian cześć do św. Michała Archanioła, która z upływem lat umacniała się i trwa żywa do dziś. 

O istniejącym kulcie św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym świadczy namalowany w 1974 roku w USA przez Jana Henryka Rosena, a zamówiony w 1973 roku przez ks. Generała Władysława Moroza - charakterystyczny wizerunek Księcia Aniołów. Obraz przywiózł do Polski ks. Aleksander Ogrodnik. Na obrazie św. Michał Archanioł został wyobrażony na tle skalistego, „kosmicznego” pejzażu z mieczem w dłoni, z lewą nogą wspartą na skale. Nie ma tu postaci szatana, po walce zepchniętego w górską przepaść. Archanioł pokazany został jako zwycięzca. O niedawno zakończonej walce przypomina tylko gniewny wyraz jego twarzy. W  lewej ręce trzyma makietę kościoła w  Miejscu Piastowym, wzniesionego w  latach 1932–1935 według projektu znanego lwowskiego architekta Jana Sasa-Zubrzyckiego. Na obrazie H. Rosena św. Michał Archanioł przybrał postać Zwycięzcy i Opiekuna Kościoła oraz całego zakonu michalitów. Obraz znajduje się Kurii Generalnej Zgromadzenia.

 

Na potwierdzenie tego kultu abp przemyski Józef Michalik dekretem z dnia 4 czerwca 2007 roku ustanowił w Miejscu Piastowym pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Michała Archanioła i Błogosławionego Bronisława Markiewicza, którego uroczysta inauguracja nastąpiła 29 września.

Z inicjatywy ks. Antoniego Tyńca, przełożonego Domu Zakonnego, w 2020 roku w kościele zakonnym pw. Królowej Polski została wybudowana nowa kaplica poświęcona św. Archaniołowi i umieszczona w niej kopia jego figury z Gargano, wyrzeźbiona w lipowym drewnie przez Józefa Łęckiego z Wrocanki. Figura zanim została ustawiona w symbolicznej grocie nowej kaplicy przebywała kilka miesięcy w sanktuarium Monte S. Angelo, na Gargano. Poniżej figury w skale jest umieszczony kamień z anielskiej groty na Gargano.

Witraże zostały wykonane w 2019 roku.  Zaprojektowali je i wykonali Agata i Dariusz Loga z Bielska Białej. Witraże (patrząc od lewej strony) przedstawiają kolejno: spotkanie młodego Markiewicza z Aniołem Stróżem Polski, na górze katedra w Przemyślu; papieża Leona XIII, autora słynnej modlitwy „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce”, nad nim bazylika św. Piotra w Rzymie; znani czciciele św. Michała Archanioła: św. Franciszek  z Asyżu i św. Ojciec Pio, u góry sanktuarium na Gargano; postacie upamiętniające ustanowienie sanktuarium w Miejscu Piastowym: abp Józef Michalik, generał michalitów Ks. Kazimierz Radzik CSMA oraz ks. Antoni Tyniec CSMA, inicjator i budowniczy kaplicy. Freski dziewięciu chórów anielskich, Matki Bożej Królowej Aniołów i gwiezdnego firmamentu wykonali profesorowie Akademii Lwowskiej: Wasyl Dutka i Roman Lesiw, a pomagała im przemyska malarka Helena Jacyno. 

Kaplica i figura zostały poświęcone 27 września 2020 roku przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W Sanktuarium, w każdy wtorek, odbywa się specjalne nabożeństwo ku czci św. Michała Archanioła z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Odprawiana jest Msza św. wotywna o św. Michale Archaniele, której tekst na prośbę przełożonego generalnego przysłała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 2 lutego 1996 roku, i udzieliła zgody na odprawianie jej w naszym Zgromadzeniu. Po każdej Mszy św. odmawiana jest modlitwa do św. Michała Archanioła, ułożona przez Leona XIII. Wierni zanoszą swoje modlitwy, prośby i dziękczynienia do tego Pogromcy szatana. W święto patronalne 29 września odbywa się uroczysta procesja z figurą św. Michała Archanioła do dziewięciu stacji Chórów Anielskich.

Każdego roku przybywa do Sanktuarium kilkaset tysięcy pielgrzymów. Przy Sanktuarium odbywają się rekolekcje i konferencje naukowe na temat aniołów i działania złych duchów w świecie. Istnieje posługa egzorcysty. Każdego dnia dyżurują spowiednicy. Istnieje Honorowa Straż św. Michała Archanioła, wspólnota modlitewna szerząca kult tegoż Archanioła i podejmująca posługi podczas nabożeństw liturgicznych. Posiada własny sztandar. W otoczeniu Sanktuarium prowadzona jest szkoła średnia i techniczna przez zgromadzenie zakonne. Obecnie  pobiera w niej naukę około tysiąca uczniów i uczennic. Święty Michał czuwa nad młodzieżą szkolną i chroni ją przed zgorszeniami i wszelkimi uzależnieniami oraz przed szkodliwymi współczesnymi ideologiami, występującymi pod symbolem tęczy. Od lat istnieje w Zgromadzeniu „Ruch Czcicieli św. Michała Archanioła”, a w 1994 roku powstał „Ruch Rycerzy św. Michała Archanioła”. W 2012 roku zostało założone ”Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła”. Przy Sanktuarium przynależy wielu członków do tych ruchów. Prowadzone jest Apostolstwo Trzeźwości i Poradnia Rodzinna.

Przybywający do Sanktuarium liczni pielgrzymi w zorganizowanych grupach lub indywidualnie, z kraju i zagranicy, świeccy i duchowni, zawierzają się św. Michałowi Archaniołowi, zostawiają tu swoje intencje i trudne problemy. W modlitewnej atmosferze zagłębiają się w nadprzyrodzony i niewidzialny świat Aniołów, wyśpiewując całym sercem „Któż jak Bóg!”.

 

Fot. z profilu FB Sanktuarium - Wojciech Kaczkowski

Podobne artykuły