Przełamanie

Przełamanie. Takim określeniem średniowieczna teologia określała działanie Bożej łaski na naturę. Mistrz Eckhart (+1328) w swoich kazaniach często posługiwał się tym terminem, aby ukazać, w jaki sposób Bóg przemienia ludzką naturę chrześcijanina. Obraz ten jest zgodny także z biblijnym przekazem o działaniu Boga w świecie i w człowieku. Nowy Testament nie jest tekstem platońskim, który odrzuca to, co cielesne i gloryfikuje to, co w świecie idei. Biblia uczy, że słaba natura może zostać przemieniona dzięki łasce Bożej.

To „przełamanie” wywraca do góry nogami naturę i słabość, nadaje jej nowy sens, transfiguruje ją tak, aby teraz jej cel skierowany był ku Bogu. To, co było słabe, nagle staje się mocne i gotowe do współpracy z Bogiem. Jak wygląda to w praktyce? Łaska Boża budująca na naturze (por. Tomasz z Akwinu) uzdalnia człowieka do wykraczania poza ten świat. Widać to najlepiej na przykładzie cnót Boskich, które otrzymujemy w momencie chrztu świętego. Wiara pozwala nam przenieść nasze myśli i uczucia ku sferze królestwa niebieskiego. Nadzieja ukierunkowuje nasze pragnienia ku Bogu. Wreszcie miłość, najcenniejsza z Boskich cnót, uzdalnia nas do uczestnictwa w Bożym życiu (komunia z Bogiem).

Przełamywanie natury przez łaskę często nie jest doświadczeniem łatwym. Każdy z nas doświadcza takiego łamania, gdy w czasie modlitwy, jasno i wyraźnie, ukazują nam się pragnienia Boże, które Jezus ma w stosunku do nas. Pytaniem pozostaje jednak to, czy damy się przełamać.

 

Inne artykuły autora

Jak poznałem św. Michała? Zaczęło się na cmentarzu

Koronka "Jezu, Ty się tym zajmij"

Litania do Ojca Dolindo Ruotolo