„Ojca ubogich, niechcianych ziemia przemyska dała nam”

05-02-2019

W jednej z pieśni o Błogosławionym Bronisławie Markiewiczu śpiewamy takie słowa: „Ojca ubogich, niechcianych ziemia przemyska dała nam. Tu pozostawił swe ślady…” A były to ślady miłości – mówił w salezjańskiej parafii św. Józefa w Przemyślu ks. Krzysztof Poświata CSMA, głosząc homilię podczas siedmiu mszy świętych w niedzielę, 3 lutego. Szczególną okazją było wprowadzenie relikwii bł. Bronisława oraz poświęcenie jego obrazu, który został powieszony w bocznej kaplicy. Kaznodzieja przybliżał wiernym postać Założyciela michalickich zgromadzeń i zachęcał do przyjęcia wraz relikwiami jego osoby i przykładu życia.

Uroczystej mszy świętej o godz. 11.30 przewodniczył wikariusz krakowskiej inspektorii salezjanów ks. Marcin Kaznowski SDB, a relikwiarz do ołtarza przyniosły siostry michalitki, na co dzień pracujące w Przemyślu, w oratorium albo Domu Samotnej Matki. Oprawę liturgii ubogaciła salezjańska orkiestra „Augustino”.

Inicjatorem tego wydarzenia był ks. Bogdan Nowak SDB, proboszcz i przełożony tutejszej wspólnoty. On to zamówił obraz namalowany w Oświęcimiu przez jednego z salezjańskich wychowanków, a także zwrócił się do michalitów w Miejscu Piastowym o relikwie pierwszego salezjanina na polskiej ziemi. Warto wspomnieć, że ks. Markiewicz wiele lat spędził w Przemyślu – najpierw jako uczeń gimnazjum, później jako kleryk w seminarium i wreszcie jako wikariusz w przemyskiej katedrze.