Rzymska prezentacja i promocja albumu "ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II I JEGO EUROPA"

Rzymska prezentacja i promocja albumu Wydawnictwa Michalineum i Polskiej Fundacji Narodowej: "ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II I JEGO EUROPA"

W tym roku obchodzimy 40-lecie wyboru na Stolicę Piotrową naszego Rodaka – Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydawnictwo Michalineum i Grzegorz Gałązka – pod patronatem Polskiej Fundacji Narodowej – przygotowało projekt albumu dla upamiętnienia tych rocznic.

Album jest poświęcony refleksjom św. Jana Pawła II o Europie jako kontynencie wielu narodów, kultur i tradycji o korzeniach chrześcijańskich. Zawiera fragmenty przemówień i homilii wygłoszonych w czasie jego pontyfikatu w Watykanie i w różnych krajach europejskich. Teksty papieskie – w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim – ilustruje 125 fotografii, które przedstawiają papieża Polaka w różnych okolicznościach publicznych i prywatnych.

Celem wydania albumu jest przypomnienie i pogłębienie nauczania św. Jana Pawła II na temat Europy oraz ukazanie i promowanie Polski, której największym ambasadorem był i nadal jest św. Jan Paweł II.

Dzięki Polskiej Fundacji Narodowej album został podarowany wszystkim parlamentarzystom parlamentu włoskiego, polskiego i europejskiego, senatorom amerykańskim oraz całemu Korpusowi Dyplomatycznego akredytowanemu przy Stolicy Apostolskiej i przy Rzeczypospolitej Polskiej. Publikację otrzymają w prezencie także inne znakomite osobistości i instytucje świata religijnego i politycznego na całym świecie.

W Rzymie 18 września 2018 roku album został zaprezentowany w siedzibie biura prasowego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (Stampa Estera). Prezentację poprowadziła znana watykanistka – Valentina Alazraki, z meksykańskiej telewizji, a głos zabrali: kard. Zenon Grocholewski – emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej – Janusz Kotański, Leszek Sieluk z Polskiej Fundacji Narodowej, Angelo Scelzo – były wicedyrektor watykańskiej Sala Stampa, ks. Sylwester Łącki CSMA z Wydawnictwa Michalineum oraz autor projektu i fotografii – Grzegorz Gałązka.

Leszek Sieluk z Polskiej Fundacji Narodowej podarował album Ojcu Świętemu Franciszkowi podczas audiencji 19 września 2018 r. na Placu św. Piotra w Rzymie, a sam autor wręczył go osobiście papieżowi w samolocie lecącym w papieską podróż apostolską do krajów nadbałtyckich (22.09.2018 r.).

Informację przygotował ks. Sylwester Łącki CSMA / MICHALINEUM
Zdjęcia – Agnieszka Gałązka