Trzy powody do świętowania mieli duszpasterze i mieszkańcy parafii świętych Piotra i Pawła w Sobocie 11 września 2022 r.: Jubileusz 50-lecia pracy duszpasterskiej michalitów w Sobocie, odpust parafialny ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego i dziękczynienie Panu Bogu za tegoroczne plony.
Prawdopodobnie pierwszy raz w historii parafii wokół ołtarza zgromadziło się aż jedenastu kapłanów. Byli to: ks. Dariusz Wilk – przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, ks. Krzysztof Kiełbowicz dziekan dekanatu Lwówek Śląski, o. Piotr Rajzner – gwardian ojców franciszkanów ze Lwówka Śląskiego, księża michalici którzy posługiwali w Sobocie: ks. Stanisław Pyzik, ks. Tadeusz Cader, ks. Józef Tyniec, ks. Zbigniew Pajor, ks. Marcin Ozga – rodak z Soboty, ks. Stanisław Partyka z Pławnej oraz obecni duszpasterze: ks. Dariusz Trybus i ks. Jerzy Leśniewski. Licznie przybyli parafianie nie tylko z Soboty, ale i z innych miejscowości naszej parafii.
„Dzisiejsze Święto skłania do refleksji – mówił podczas homilii O. Generał ks. Dariusz Wilk – nad rolą cierpienia w życiu człowieka. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że po śmierci Chrystusa, można włączać swoje indywidualne cierpienia w Jego zbawczą misję i razem z Chrystusem zawieszać je na drzewie krzyża”.
W chrześcijaństwo wpisany jest Krzyż i jest on znakiem tożsamości każdego z nas, jest naszym znakiem rozpoznawczym. Chrześcijanie mają w nim swoje korzenie, ale nie utożsamiają go z cierpiętnictwem. Krzyż wskazuje na głęboki sens cierpienia i otwiera człowieka na misterium samego Boga – stwierdził Kaznodzieja dodając, że krzyż zmusza nas, byśmy zastanowili się nad sobą. Każe nam szukać odpowiedzi na pytanie: Kim jesteśmy? Obraz Krzyża towarzyszy nam wszędzie i przybliża do prawdziwego człowieczeństwa.
„Dzisiejsze Święto skłania do refleksji nad rolą cierpienia w życiu człowieka. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że po śmierci Chrystusa, można włączać swoje indywidualne cierpienia w Jego zbawczą misję i razem z Chrystusem zawieszać je na drzewie krzyża” – powiedział Przełożony Generalny Zgromadzenia.
W wygłoszonym na koniec Eucharystii słowie podziękowania Ojciec Generał podziękował wszystkim obecnym na tej uroczystości michalitom zwracając uwagę ich zaangażowanie w obecnych miejscach posługi. Z kolei proboszcz parafii ks. Jerzy Leśniewski dziękując wszystkim podkreślił troskę wiernych o wszystkie kaplice i kościoły parafii.
Mszę św. jak na odpust przystało uwieńczyła procesja eucharystyczna.
Po zakończonej procesji obecni kapłani i 40 osób z parafii spotkało się przy obiedzie w świetlicy wiejskiej w Sobocie. Był bardzo duży tort z dedykacją, smaczne potrawy przygotowane przez parafianki. Był czas na wspomnienia. Były proboszcz ks. Jan Sereda nieobecny z powodów zdrowotnych przysłał list, w którym z radością wspominał oazy w Sobocie: dzieło nie tylko kapłanów ale i sióstr michalitek, kleryków; pomagali także wierni z parafii.
Ojciec Generał, który jako kleryk przyjechał tutaj na praktykę zobaczył, że piec kaflowy może bardzo pobrudzić nie tylko ręce, ale i ubranie, białą pościel i cały pokój (o czym więcej mógłby powiedzieć ks. Piotr Wiśniewski) oraz, że cyrkularka tnie nie tylko drzewo, ale i palce (o czym przekonał się jeden z kleryków michalickich) Ks. Stanisław Pyzik wspominał, jak modląc się doświadczył, że Pan Bóg błogosławi parafii w Sobocie.
(tekst - ks. Jerzy Leśniewski)
(zdjęcia - Eugeniusz Ścigan)
Od 1972 w Sobocie, Dłużcu, Radomiłowicach, Górczycy i Dębowym Gaju aż 19-u michalitów sprawowało święte sakramenty i głosiło Słowo Boże:
1. Ks. Edward Jeleń od roku 1972– 3 lata, zmarł w 2017.
2. Ks. Stanisław Stanowicki od 1975 – 3 lata, zmarł w 2019.
3. Ks. Jan Sereda od 1978 – 9 lat, obecnie w Warszawie.
4. Ks. Stanisław Urbanik od 1981 – 5 lat, zmarł w 2012.
5. Ks. Michał Błoniarczyk od 1986 – 6 lat, zmarł w 1992.
6. Ks. Czesław Olszewski od 1987 – rok, zmarł w 2011.
7. Ks. Czesław Knebel od 1988 –10 lat, obecnie w Krośnie.
8. Ks. Tadeusz Cader od 1992 – 4 lata, obecnie w Rycerce k. Żywca.
9. Ks. Mirosław Kusibab od 1996 – 4 lata, obecnie w USA.
10. Ks. Stanisław Pyzik od 1998 – 6 lat, obecnie w Toruniu.
11. Ks. Józef Tyniec od 2000 – 3 lata, obecnie w Miejscu Piastowym k. Krosna.
12. Ks. Julian Tekieli od 2003 – 4 lata, obecnie w Krośnie.
13. Ks. Stanisław Kuś od 2004 – 3 lata, obecnie w Górsku k. Torunia
14. Ks. Marek Przybylski od 2005 – 2 lata, obecnie w Toruniu.
15. Ks. Zbigniew Pajor od 2007 – 9 lat, obecnie w Pewli Ślemieńskiej.
16. Ks. Marek Wiśniewski od 2007 – 6 lat, obecnie w Nowej Słupi.
17. Ks. Leopold Powierża od 2013 – 4 lata, obecnie w Górkach k. Warszawy.
18. Ks. Jerzy Leśniewski (od 2016)
19. Ks. Dariusz Trybus (od 2017)