EDK - Miejsce Piastowe 2018 - relacja

23 marca w wielu miejscach w Polsce i na świecie ruszyła kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK), której początki miały miejsce w Krakowie w 2009 r.

Od zeszłego roku w Miejscu Piastowym zaczyna się EDK. Cieszy się dużą popularnością. Widać, jak ta forma duchowości wpisuje się w życie wielu osób. Pokonując ponad 40 km w nocy, w milczeniu, a niejednokrotnie w samotności, pątnicy odnajdują żywego Boga, który jest, czuwa i wspiera, szczególnie gdy człowiekowi wydaje się, że nie ma już sił.

W tegorocznej EDK w rejonie Miejsce Piastowe wzięło udział ok. 200 osób. O godz. 21.00 miała miejsce przepiękna Eucharystia na ołtarzu fatimskim przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. Klimat mszy świętej i kazanie wprowadzały uczestników w to, co się miało wydarzyć tej nocy w przeciągu 8-11 godzin. Hasło przewodnie brzmiało: Droga nowego życia. Stało się tematem wielu głębokich rozważań. Uczestnicy mieli do wyboru 3 trasy: dwie z nich prowadziły z Miejsca Piastowego m.in. przez Dukle, Lubatową, Przymiarki, Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój do z powrotem do Miejsca Piastowego; a jedna aż do Bliznego przez Brzozów.

Serdeczne podziękowania składamy OSP Lubatowa za pomoc i wsparcie na trasie. Za przygotowanie ogniska, ciepłą herbatę i kawę oraz za możliwość chwilowego odpoczynku. Dziękujemy młodzieży z MZSP, chłopakom z NSD, braciom klerykom za pomoc i organizację zaplecza.

Gorące podziękowania dla wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w II Edycji EDK MIEJSCE PIASTOWE 2018. Dzięki za odpowiedź i liczny udział. Bez Waszego zaangażowanie nie byłoby tego wieczoru i tej nocy.

Bóg niech będzie uwielbiony za to, co przeżyliście i w tym, co ogarnęliście modlitwą w tym czasie.

Do zobaczenia za rok.

Ks. Maksymilian Michcik CSMA