Festiwal Mocy - Michalickie Spotkania Młodych 2023

16-09-2023

Choć Festiwal Mocy – Michalickie Spotkanie Młodych już za nami, na pewno na długo zapadnie w pamięci wszystkich tegorocznych uczestników.

Piątek, 15 września

Wydarzenie rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu pierwszego w historii Festiwalu Mocy przy akompaniamencie Zespołu Światło Uwielbienia. Następnie świadectwem walki na ringu jak i tej duchowej podzielił się były zawodowy mistrz świata w boksie Tomasz Adamek. 
Na naszej scenie już drugi rok z rzędu odbyła się adoracja i koncert uwielbienia pod skrzydłami zespołu niemaGOtu.

Po koncercie młodzież miała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium i spędzenia czasu na zabawie w Strefie Chilloutu.

Dzień zakończył się prawdziwym oblężeniem strefy medialnej.
  
Ciekawi nas jak będzie dziś, gdy zagoszczą w niej Lexy Chaplin, ks. Sebastian Picur, TAU czy Mateusz Ziółko.

 

Sobota, 9 września

Drugi dzień spotkania w ramach tegorocznego Festiwal Mocy rozpoczęliśmy dziękczynną jutrznią o wchodzie słońca.

Następnie wysłuchaliśmy konferencji ks. Mateusza Szerszenia, traktującej o drodze do marzeń i walce duchowej. Ksiądz namawiał do stawiania sobie realnych celów, które nie wykraczają ponad nasze możliwości. Po konferencji uczestnicy mieli okazję zjednoczyć się we wspólnym rozważaniu i zabawie podczas spotkań grupowych.

Wspólne odśpiewanie tegorocznego hymnu z Zespołem Światło Uwielbienia było wstępem do Gali Walki Duchowej, którą podjęli ks. Sebastian Picur i Lexy Chaplin. Podczas Gali mogliśmy usłyszeć m.in. wskazówki dotyczące walki duchowej, jakie z powodzeniem możemy wykorzystywać w życiu codziennym. Uczestnicy mieli możliwość zadania pytań gościom, z czego chętnie skorzystali.

Po Gali scenę przejął ks. Benoit Azameti i radosnym słowem zbliżył nas ku niebu. 

Pierwszą część dnia zwieńczyła Msza święta, której przewodniczył pomocniczy biskup z Przemyśla Stanisław Jamrozek. W ciepłych słowach, które skierował do zebranych, od razu można było wyczuć jak wielką przyjaźnią darzy ks. Biskup młodzież. Zachęcał ich do duchowej walki: z grzechem, szatanem, światem i „starym człowiekiem”, który mieszka w każdym z nas. Przed błogosławieństwem zaprosił wszystkich do Przemyśla, obiecując dobrą kawę. O piękno liturgii zadbał niezastąpiony zespół Światło Uwielbienia oraz liczna Gwardia Ołtarza.

Po Mszy Świętej uczestnicy mieli okazję spotkać naszych wcześniejszych Gości: ks. Sebastiana Picura oraz Lexy Chaplin przy ściance medialnej.

Następnie w sposób uroczysty, specjalne podziękowania złożyliśmy na ręce przełożonych michalickich Zgromadzeń zakonnych:  sióstr michalitek i księży michalitów, a także dyrekcji Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Bronisława Markiewicza oraz innych osób, bez których tegoroczny Festiwal Mocy nie mógłby się odbyć.

Zespól Światło Uwielbienia został jeszcze z nami, by zagrzać nas do dalszej walki duchowej wspaniałym koncertem, a potem zarówno na scenie, jak i pod nią zaroiło się od roztańczonych w ramach aktywności „Let’s go, impreza!” uczestników wraz z wolontariuszami festiwalu.

Nie zwolniliśmy jednak tempa, bo tuż po tym zagrał Piotr „TAU” Kowalczyk i pokazał nam co to naprawdę znaczy walczyć słowem w rytm hip-hopu.

Po Piotrze powitaliśmy na scenie długo wyczekiwanego gościa specjalnego, o którym szczegółów nie znaliśmy do samego momentu jego pojawienia się. I oto na naszej scenie, pod rozświetlonym pokazem fajerwerków niebem, zagościł sam Michał Archanioł w znaku figury z Cudownej Groty Objawień na Gargano, by towarzyszyć nam w tym szczególnym czasie świadomej zabawy, ale i modlitwy. Następnie figura została przeniesiona na ołtarz, skąd Boży Wojownik miał na nas oko do końca imprezy.

Chwytający za serce koncert gwiazdy – Mateusza Ziółko zwieńczył przedostatni dzień Festiwalu Mocy.

Po tym ostatnim punkcie programu wciąż jednak nie okazywaliśmy zmęczenia i wiele z nas skorzystało z możliwości spędzenia luźniejszego czasu w strefie Chillout, lub czuwania śpiewając wspólnie przy figurze Św. Michała Archanioła w Sanktuarium.

 

Niedziela, 17 września

Ostatni dzień tegorocznego Festiwalu Mocy rozpoczęliśmy wspólną jutrznią, następnie wysłuchaliśmy świadectwa młodych osób biorących czynny udział w życiu wspólnot chrześcijańskich. Ze świadectw dowiedzieliśmy się o niesamowitej korzyści płynącej z pielęgnowania miłości braterskiej i jednoczenia się w Jezusie Chrystusie.

Płynnie przeszliśmy do Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Dariusz Wilk CSMA - Przełożony Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Ks. Michał Mazur CSMA wygłosił przejmujące kazanie na temat wagi i potęgi przebaczenia, a także walki, którą trzeba w związku z nim odbyć we własnym sercu. Na koniec Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk przekazał słowa podziękowania na ręce wszystkich osób zaangażowanych w organizację i obsługę Festiwalu Mocy. Na pytanie, czy widzimy się za rok, uczestnicy zareagowali dużym entuzjazmem.

Oficjalnie pożegnaliśmy się, złączeni wciąż w braterskiej więzi – Agape.

Napełnione pieśnią usta, ostry miecz słowa w ręku, pancerz przebaczenia i mocne skrzydło Michała Archanioła nad głową – z takim orężem opuściliśmy tegoroczny, pierwszy w historii Festiwal Mocy, a hasło „Młodzi Michała Archanioła” rozbiegło się po świecie wraz z Wami, drodzy uczestnicy.

Niebawem z pewnością usłyszymy, jak odbija się echem po wszystkich krańcach Ziemi. Dziękujemy!

 

Tekst: Aleksandra „Ramona” Wróbel

Zdjęcia: Mikołaj Musiałek, Tomek Piotrowicz, Maciej Pitrus