Jubileusz sanktuarium i parafii w Górkach

18-07-2024

Już po raz 40. obchodzono odpust parafialny ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w Górkach. Tyle lat istnieje parafia. Kramy, festyn, zespoły, zabawy - to zwyczajność odpustowa. Tym razem było coś więcej.

Niedziela, 14 czerwica 2024 roku była wyjątkowym dniem dla parafii Matki Bożej Szkaplerznej i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach. W jednej centralnej uroczystości (uroczystej Sumie) złączono trzy ważne wydarzenia: odpust parafialny (Matki Bożej z Góry Karmel), 40-lecie ustanowienia parafii i poświęcenie (otwarcie) nowo wybudowanej kaplicy Anioła Pokoju (Chodzi o anioła z Fatimy). Zgodnie z intencją inicjatora, ks. Proboszcza Antoniego Tyńca CSMA  kaplica ma upamiętniać 35-lecie nabożeństw fatimskich i 40-lecie istnienia parafii. 35-ta rocznica nabożeństw fatimskich minęła w pierwszą sobotę lipca 2022 roku. To wtedy właśnie zrodziła się idea wybudowania kaplicy Anioła Pokoju. Chwalebna idea zaczęła przybierać materialne kształty w jesieni tegoż 2022 roku. W pełni została zrealizowana przed kilkoma tygodniami (2024 roku). Tak więc, kaplica jest rzeczywiście łącznikiem pomiędzy sanktuarium fatimskim i parafią Matki Bożej Szkaplerznej. Mówi o symbiozie dwóch rzeczywistości, które się przenikają, uzupełniają i rozwijają.

Uroczystości przewodniczył przełożony generalny michalitów, ks. Dariusz Wilk CSMA. W kazaniu podkreślił m. in. wkład michalitów w tworzenie się parafii i w powstanie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. To właśnie pierwszy proboszcz, ks. Stanisław Pasionek CSMA rozpoczął kult Matki Bożej Fatimskiej, który rozwijając się doprowadził do powstania sanktuarium. Wprawdzie kult Matki Bożej w tej bardzo małej wiosce był żywy, ale nie na tyle, by mogło powstać kiedykolwiek sanktuarium. Z perspektywy czasu widać, jak Matka Boża kierowała wydarzeniami, by tu pod lasem powstało Jej sanktuarium.

Załączone zdjęcia próbują zobrazować uroczystość (tylko w wymiarze religijnym) z 14 czerwca br. Jak widać, nie był o zwyczajny odpust – jak co roku. Warto nawiedzać sanktuarium z okazji większych uroczystości, ale także w zwyczajne dni.