Uczniowie starszych klas Katolickiej Szkoły Podstawowej i uczniowie Katolickiego Liceum w Markach eksperymentują z różnymi elementami łączności i elektroniki oraz robotyki. Co pewien czas wysyłają w stratosferę sondę, która – poza badaniem parametrów atmosfery – służy do zbadania w praktyce elektronicznych (głównie radiowe przesyłanie danych) i programistycznych pomysłów.
W tym roku wysłaliśmy już dwie sondy – jedną samodzielnie, w innej misji braliśmy udział jako konstruktorzy części elektroniki.
W najbliższym czasie czekają nas trzy zaplanowane misje: 23 lutego, 9 i 28 marca:
- 23 lutego poleci sonda wzorowana wizualnie na Sputniku, pierwszym sztucznym satelicie Ziemi.
- 9 marca specjalną emisją SSTV (Slow Scan TeleVision – taką samą emisją co pewien czas wysyłane są zdjęcia z kosmosu przez ISS) nadamy ze stratosfery zeskanowane rysunki 7- i 8-latków.
- na 28 marca przygotowujemy specjalny zestaw, który w czasie rzeczywistym przekaże zdjęcia ze stratosfery (za pomocą emisji SSTV).
Wszystkie elementy zaprojektowali i wykonali uczniowie z Marek – nic nie jest fabryczne.
Ostatnio wysłana sonda osiągnęła wysokość 32 km i sygnał z niej był odbierany na terenie całej Polski, a nawet poza granicami.
Uczniowie pracują nad sondą w kształcie sześcianu z otwieranymi w locie bateriami słonecznymi oraz antenami – tak jak robią to prawdziwe satelity na orbicie. Na pewno jeszcze w tym roku poleci w stratosferę.