„Kto mnie kocha…” – dzień błogosławionego Bronisława Markiewicza na Dominikanie

15-02-2024

W wiceprowincji karaibskiej w niedzielę 11 lutego 2024 roku świętowaliśmy naszą zakonną uroczystość z 30 stycznia, kiedy to Kościół obchodził narodziny dla nieba błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza.

To już drugie takie spotkanie, gdzie wszyscy współbracia z wyspy wraz ze swoimi parafianami przybyli do Santo Domingo, by w michalickim centrum Los Alcarrizos dziękować Bogu za dar naszego Zgromadzenia zakonnego, modlić się o  kanonizację Ojca Założyciela, a także o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne. 

Rozpoczęliśmy od wyreżyserowanej scenki z życia Ojca Założyciela w wykonaniu grupy  teatralnej „Wojownicy Świętego Michała Archanioła”, która przybyła z naszego sanktuarium w Santiago. Następnie nasi seminarzyści podzielili się świadectwem powołaniowym, podkreślając, że są takimi samymi jak inni młodzi ludzie, z tym wyjątkiem, że posłuchali głosu Boga. Każda parafia zaprezentowała swoje talenty muzyczne.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył  bp Faustino Burgos CM z diecezji Bani. Po Eucharystii było wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne. Oddaliśmy cześć Ojcu Założycielowi przez ucałowanie jego relikwii.

Biskup Faustino był poruszony przedstawieniem teatralnym. Stwierdził, że tak jak w rodzinie młodego Bronisława, tak również w jego domu było liczne rodzeństwo, aż siedemnaścioro (!). Rodzice dawali dzieciom świadectwo wiary i szacunku do Kościoła. Jednak ojcowskie świadectwo codziennego uczestnictwa w Eucharystii i wielkiej miłości do Boga oraz  ufności w Opatrzność Bożą  było szczególnym i codziennym zaproszeniem:  „Kto mnie kocha, to niech jutro rano idzie ze mną na Mszę świętą”.   Dwoje z nich  usłyszało to zaproszenie  i  wkrótce narodziły się powołania: biskupa Faustino i zakonne rodzonej siostry Magdaleny. I dodał ks. Biskup: „Ważne jest codzienne zapraszanie i przypominanie dzieciom, by pójść za Chrystusem. Bóg  powołuje nieustannie, także dziś. Problemem jest to, że nie wszyscy to słyszą i odpowiadają na głos wezwania. A los drugiego człowieka: chorych, dzieci i młodzieży zaniedbanej czy opuszczonej to nasza sprawa, bo w nich jest Bóg”.  

Z okazji światowego dnia modlitw za chorych, wszystkim szafarzom chorych zostały złożone podziękowania za posługę wraz z życzeniami dalszej owocnej służby.

Jan Drabczak CSMA