List z Karaibów

21-11-2023

W dniach 12-19 listopada 2023 roku michalici z Wiceprowincji na Karaibach odprawili prawem zakonnym przepisane doroczne rekolekcje. Ku naszej radości mogła w nich uczestniczyć cała “14” współbraci z tutejszej jurysdycji: siedmiu z Republiki Dominikany, dwóch z Puero Rico i pięciu z Aruby. Ćwiczenia duchowe prowadził wikariusz generalny ks. Krzysztof Poświata, który mówił o tożsamości michality w dzisiejszym świecie, często odwołując się do osoby naszego Fundatora bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Rekolekcje odbyły się na Arubie, gdzie zamieszkaliśmy w dwóch wynajętych domach, przyjęci bardzo gościnnie przez naszych współbraci. Pracuje tu, jak wspomniałem, pięciu michalitów, odpowiedzialnych za cztery parafie: Matki Bożej Fatimskiej, Świętej Anny, Świętego Jana Pawła II i konkatedrę Świętego Franciszka. W ostatnich latach wszystkie te świątynie zostały przez naszych współbraci gruntownie i pięknie odnowione.

Ten czas był uzbogacającym doświadczeniem, który pozwolił nam karmić się duchowo poprzez konferencje, długie chwile samotnej adoracji, a zwłaszcza przez Eucharystie sprawowane w braterskiej wspólnocie, codziennie w innym kościele lub kaplicy. W ostatnim dniu odnowiliśmy wspólnie śluby zakonne. Warto dodać, że te dni bardzo pomogły wzmocnieniu więzi braterskich (pracujemy na trzech wyspach, do których możemy dotrzeć tylko samolotem!), wymianie doświadczeń i lepszemu poznaniu rzeczywistości każdego z miejsc, w których realizowana jest misja, gdzie nasi współbracia głoszą swoim  życiem: Któż jak Bóg!

Padre José A. Espinal Rodriguez CSMA