Matka Boża nawiedza gatowską parafię na Białorusi

25-04-2024

W sobotni wieczór, 20 kwietnia br., w michalickiej parafii św. Michała Archanioła w Gatowo k/Mińska rozpoczęła się peregrynacja 17 kopii cudownych ikon maryjnych z sanktuariów Białorusi i świata.

Idea peregrynacji obrazów Matki Bożej pojawiła się w roku 2021, w niełatwym czasie dla świata i Białorusi: pandemia, złożona sytuacja w kraju, pożar w narodowym sanktuarium w Budsławiu. Z inicjatywy ks. Władysława Zawalniuka, proboszcza „Czerwonego kościoła” w Mińsku, została zorganizowana samochodowa pielgrzymka granicami Białorusi, podczas której przejechano ponad trzy tysiące kilometrów, a obrazy nawiedziły 30 parafii. Od tamtego czasu kopie wędrują po Białorusi (i nie tylko), a liczba wizerunków z 8 powiększyła się do 17. Obrazy przemierzyły do tej pory ponad 16 000 km. Były na Jasnej Górze w Częstochowie, w Ostrej Bramie w Wilnie, a 28 czerwca 2023 roku kopie cudownych ikon Najświętszej Maryi Panny dotarły na Plac św. Piotra w Watykanie, gdzie zostały pobłogosławione przez ojca świętego Franciszka.

Na rozpoczęcie, duchowy opiekun peregrynacji o. Stanisław Staniewski CSsR, przewodniczył uroczystej Mszy świętej, przybliżając w homilii początki tego duchowego dzieła i wielki kult maryjny, który od samego początku istnieje na ziemiach białoruskich. „Maryja jest Matką, która troszczy się o swoje dzieci i niestrudzenie chce nam pomagać” – dodał opiekun obrazów.

Warto zaznaczyć, że nasza wspólnota jest jubileuszową – 100. parafią, którą nawiedza Matka Boża w znaku ikon. Peregrynacja potrwa do 3 maja, kiedy to wieczorem o 19.00 zostanie odprawiona Msza święta dziękczynna.

 

Tekst: Aleksander Oszmianczuk CSMA

Zdjęcia: Wiktor Wiedzień/catholic.by