Mi-cha-el niech sięga jak najdalej…

12-09-2023

W niedzielę 10 września br., w kanadyjskim Melrose odbył się tradycyjny odpust ku czci Świętego Michała Archanioła. Ponad pół tysiąca wiernych z michalickich wspólnot w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zgromadziło się, aby razem uczcić Księcia Zastępów Niebieskich. Podczas tego uroczystego wydarzenia świętowaliśmy 45 rocznicę kapłaństwa naszych współbraci, księdza Jana Burczyka CSMA oraz księdza Adama Gabriela CSMA, a także 90 urodziny naszego seniora, księdza Tadeusza Kowalczyka CSMA.

Uroczystości odpustowe rozpoczęliśmy od odmówienia Koronki Anielskiej prowadzonej w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim. W tym czasie kapłani posługiwali w konfesjonałach. 

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył jubilat ks. Adam Gabriel CSMA. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Jan Burczyk CSMA, drugi z jubilatów. Mszę św. koncelebrowali wszyscy Michalici posługujący w Prowincji Północnoamerykańskiej na czele z przełożonym ks. Wacławem Chudym CSMA. Do wspólnego dziękczynienia dołączyli kapłani diecezjalni oraz siostry zakonne. 

Po skończonej Eucharystii był czas na wspólną agape przygotowaną przez harcerzy oraz członków Domowego Kościoła. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć pączków, grillowanych kiełbasek i kawy. 

Dla pielgrzymów przybyłych z różnych miejscowości Kanady i USA to dobra okazja do spotkania oraz wymiany doświadczeń. To także możliwość spotkania z kapłanami, którzy wcześniej posługiwali w różnych wspólnotach. Uroczystościom towarzyszył kiermasz anielski. Chętni mogli zaopatrzyć się w pamiątki z Góry Gargano, książki i inne dewocjonalia. W kaplicy Domu Rekolekcyjnego była możliwość przyjęcia szkaplerza Świętego Michała Archanioła.

Dla Prowincji Północnoamerykańskiej jest to czas radosnego spotkania w gronie wspólnoty michalickiej: kapłanów, bractwa szkaplerznego i wiernych związanych z naszym posługiwaniem. 

Bogu niech będą dzięki za to spotkanie! Zapraszamy za rok.