Miejsce Piastowe: Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu

27-07-2022

Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym już od lat jest miejscem szczególnej modlitwy i pracy na rzecz apostolstwa trzeźwości i walki z uzależnieniami. 25 lipca br. przybyła tam rzesza ludzi, którym nie jest obojętna przyszłość Polski i trzeźwość Polaków, aby, już po raz 18., modlić się o trzeźwość narodu. Centralnym punktem modlitewnego spotkania była wieczorna Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem abp. Adama Szala. Homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.  Wśród koncelebransów byli m.in. członkowie Zarządu Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła: z Przełożonym Generalnym Zgromadzenia – ks Dariuszem Wilkiem, ks. Wikariuszem – ks. Krzysztofem Poświatą, ks. Radcą – ks. Leszkiem Przybylskim oraz Ks. Ekonomem – ks. Jerzym Sosińskim.

We wstępie do Mszy Świętej abp A. Szal przywołał dwie ważne postaci, związane z Miejscem Piastowym: bł. Bronisława Markiewicza – Założyciela michalickich zgromadzeń zakonnych  oraz Czcigodną Służebnicę Bożą Matkę Annę Kaworek – Współzałożycielkę i pierwszą przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła.

Prosimy Boga – mówił Metropolita Przemyski – by te dwie postacie pomogły nam zmierzyć się z ważnym problemem jakim jest brak trzeźwości, jakim jest także potrzeba życia w wolności od różnych zniewoleń.

Jeśli służymy sprawie trzeźwości, wtedy jesteśmy szczególnymi narzędziami Chrystusowego pokoju we współczesnym świecie – powiedział w homilii bp Tadeusz Bronakowski.

„Przybyliśmy, aby się modlić i składać Bogu duchowe ofiary. Intencja jest niezwykle ważna, jest nią trzeźwość naszego narodu. Tegoroczne hasło apostolstwa trzeźwości osób uzależnionych uświadamia nam, że jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa, aby budować trzeźwą i wolną Polskę. To nasza misja, to nasze powołanie, to nasza służba Chrystusowi, Kościołowi Świętemu i naszej umiłowanej Ojczyźnie” – apelował kaznodzieja.

Bp Bronakowski zachęcił też licznie zgromadzonych wiernych, aby w sierpniu podjąć dobrowolną abstynencję, która będzie darem dla naszego narodu. „Ma to być dobrowolny dar z motywów nadprzyrodzonych i patriotycznych”.

Po zakończonej Mszy św. jej uczestnicy modlili się jeszcze wspólnie na różańcu w intencji trzeźwości Narodu Polskiego przy sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza.

Przed Mszą świętą przy ołtarzu polowym został zaprezentowany program słowno-muzyczny pt. „Dróżkami Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek”, w związku ze 150 rocznicą jej urodzin.

Coroczne spotkania w ramach Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu stanowią również okazję do Spotkania Rodziny Radia Maryja. Całe wydarzenie było transmitowane przez Telewizję TRWAM, Radio Maryja oraz Radio FARA.

Transmisja z Miejsca Piastowego [wideo]

Na podstawie: https://przemyska.pl/2022/07/26/miejsce-piastowe-18-raz-modlili-sie-o-trzezwosc-polski-i-polakow/.

Zdjęcia: Wojciech Kaczkowski