Miejsce Piastowe: Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu Polskiego

02-08-2023

​​​​​​​ „Polska będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale” – słowa bł. Bronisława Markiewicza, apostoła trzeźwości były mottem  Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu Polskiego, która odbyła się 31 lipca br. w Miejscu Piastowym. Modlitwa o trzeźwość w  Miejscu Piastowym  będąca jednocześnie spotkaniem Rodziny Radia Maryja była transmitowana przez Telewizję „Trwam”  i Radio „Fara”.

Co roku w ostatni poniedziałek lipca, poprzedzając obchodzony w sierpniu miesiąc abstynencji, przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, ma miejsce  Modlitwa o Trzeźwość Narodu Polskiego, która w tym roku odbyła się już po raz dziewiętnasty.

Centrum modlitwy, była uroczysta Msza Święta., której przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal. Homilię z kolei wygłosił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

– Naród, który nie będzie troszczyć się o trzeźwość, będzie narodem bez przyszłości. Walczmy o prawdziwą wolność serc Polaków, wolność zakorzenioną w naszym Zbawicielu Jezusie Chrystusie – mówił bp Bronakowski, podejmując refleksję dotyczącą problemów alkoholowych w naszej Ojczyźnie.

Kaznodzieja zwrócił uwagę wiernych, że tylko Bóg jest godzien chwały, czci i uwielbienia. – On jest celem i sensem naszego życia. On jest naszym Bogiem – mówił bp Bronakowski. – Przypomina nam o tym liturgia słowa, przypomina nam o tym św. Ignacy Loyola, jak również św. Michał Archanioł i bł. ks. Bronisław Markiewicz.

Duchowny podkreślił, że wydarzenia czytane na kartach Pisma świętego są dla nasz lekcją wiary. Przykładem korzystania z tej lekcji są z kolei ludzie święci. – Św. Ignacy Loyola sam wyznał, że aż do 26. roku życia był człowiekiem oddanym marnościom tego świata. W jego życiu nastąpił jednak przełom, kiedy zrozumiał swój grzech i otworzył się na Boże Miłosierdzie. Odtąd wytrwale współpracował z Bożą łaską i pomagał innym kroczyć drogą Jego przykazań.

Bp Bronakowski przywołał też postać bł. ks. Bronisława Markiewicza. – Był człowiekiem, który Boga stawiał na pierwszym miejscu. W jego zapiskach z życia wewnętrznego z 1878 r. czytamy, że mamy służyć jedynie Bogu i we wszystkim mieć na względzie jedynie Jego wolę. Ten wielki apostoł trzeźwości tłumaczył, że niektórzy ludzie służą światu, inni ciału, a jeszcze inni samym sobie. Ci, którzy służą światu, gonią za honorami, za ludzką chwałą, za uznaniem. Dla nich opinia ludzka jest Bogiem. Natomiast dla ludzi cielesnych Bogiem jest brzuch i rozkosz. Dla egoistów Bogiem jest własne ja. Po tym wyjaśnieniu bł. ks. Bronisław Markiewicz przypominał raz jeszcze za św. Ignacym Loyolą, że człowiek jest stworzony, aby Boga (Pana naszego) chwalił, czcił i Jemu służył. Jakże pięknym streszczeniem tych refleksji jest zawołanie św. Michała Archanioła: Któż jak Bóg! Ono jest opowiedzeniem się za Bogiem, jest powiedzeniem Bogu „tak” i jest oddaniem Mu należnej chwały.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych nawiązał także do zbliżającej się beatyfikacji Rodziny Ulmów, zamordowanej za pomoc Żydom. – Wiemy, że ten ostatni akt ziemskiej drogi był owocem codziennej ciężkiej pracy, wytrwałej wiary, Bożej nadziei i miłości – miłości większej niż śmierć. Zdajemy sobie sprawę, że wśród cnót, które doprowadziły ich do tej ofiary z życia, była z pewnością trzeźwość, bo tylko ludzie trzeźwi potrafią oddać swoje życie z miłości do Boga i miłości bliźniego.

Kapłan przypomniał, że sierpień przeżywany jest w Kościele katolickim w Polsce jako miesiąc abstynencji. – Ten post ofiarujemy za tych, którzy poprzez nietrzeźwość stają się oprawcami dla innych, zwłaszcza dla swoich najbliższych. Błagajmy Boga, aby się opamiętali, aby się nawrócili ze złej drogi, prowadzącej do zguby wiecznej.

Wielu naszych rodaków nie chce zrozumieć, że świat bez Boga, bez Dekalogu i Ewangelii, zawsze obraca się przeciwko człowiekowi. Polska pijana, Polska znarkotyzowana, Polska bez Boga też stanie się ziemią nieprzyjazną i ziemią  złowrogą. Musimy uczynić wszystko, aby wiara w naszym narodzie była żywa, aby nasz naród pozostał wierny Chrystusowi i Jego Kościołowi, aby cześć Matki Bożej nadal była gorąca, bo przecież przez Nią najpewniej dojdziemy do Jej Syna Jezusa Chrystusa – podsumował swoje wystąpienie przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

19. Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym zgromadziła wielu kapłanów i ludzi świeckich. Uroczystą Eucharystię poprzedził program słowno-muzyczny pt. „Rodzina – Kościół domowy trzeźwego alkoholika”, w wykonaniu Stowarzyszenia Powściągliwość i Praca oraz zespołu muzycznego „Gloria”. Spotkanie zakończyła modlitwa różańcowa.

 

Stanisław Gęsiorski, RADIO FARA,

Fot. https://www.facebook.com/miejsce.piastowe

Zob. również: Ks. Bp T. Bronakowski podczas spotkania Rodziny Radia Maryja w Miejscu Piastowym