Misja sondy kosmicznej - relacja

Każdy gimnazjalista musi uczestniczyć w projekcie edukacyjnym. W ubiegłym roku gimnazjaliści z katolickiego gimnazjum w Markach wymyślili, że wypuszczą sondę w kosmos. Przygotowania trwały, zmieniano koncepcje. Elektronika sondy w sumie miała siedem różnych wersji. Podobnie jak oprogramowanie. Wszystko na trudnym do zastąpienia arduino.

10 marca o godzinie 10.15 sonda wyruszyła w przestrzeń. Na poddaszu szkoły stworzyliśmy centrum badań kosmicznych. Rozłożone laptopy, radia, SDR-y i monitorowanie APRS oraz RTTY. Niesamowite emocje.

Sygnał sondy był bardzo stabilny. Do końca ją monitorowaliśmy, spadła na terenie Ukrainy. W poniedziałek 12 marca zadzwonił człowiek z Ukrainy z informacją, że znalazł sondę. Pojedziemy po nią. 

Projekt był realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Krótkofalowców Ziemi Wołomińskiej. 

APRS – w najprostszym wariancie system ten jest stosowany do ustalania pozycji obiektu lub osoby za pomocą nadajnika wysyłającego w czasie rzeczywistym radiowy sygnał cyfrowy na częstotliwości amatorskiej, zawierający raport o aktualnej pozycji obiektu, pobierany z urządzenia GPS. 
RTTY Radioteletype – jedna z cyfrowych emisji radiowych i zarazem system telekomunikacyjny stosowane między innymi w krótkofalarstwie. Urządzeniem końcowym jest tutaj dalekopis lub komputer z odpowiednim oprogramowaniem połączony z radioodbiornikiem. Za pomocą tego systemu nasza sonda nadawała swoją pozycję, prędkość, temperaturę.