Msza święta i spotkanie środowiska żużlowego w Górsku

11-03-2024

Ks. Dariusz Wilk CSMA przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła przewodniczył w niedzielę, 10 marca br. w Górsku k. Torunia Mszy św. w intencji bezpiecznego i udanego sezonu żużlowego.

„Żużlowe” Msze św. w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Górsku odbywają się już od kilkudziesięciu lat, tuż przed startem sezonu żużlowego i gromadzą na modlitwie oraz integracji przedstawicieli klubów z Torunia, Grudziądza i Bydgoszczy. Obecne są również osoby związane ze środowiskiem żużlowym na Kaszubach i Pomorzu, kibice, jak również przedstawiciele władz samorządowych, a także mieszkańcy regionu.

Jednym z pomysłodawców tej inicjatywy jest długoletni kapelan KS Apator Toruń ks. Piotr Prusakiewicz CSMA, który dotychczas sprawował większość tych Mszy osobiście. W tych dniach jednak ksiądz Piotr głosi rekolekcje w jednej z parafii w Pruszkowie stąd ta usprawiedliwiona absencja.

Pochodzący spod Krosna O. Generał ks. Dariusz Wilk jest również zagorzałym fanem "czarnego sportu"; sam często bywa, w miarę możliwości czasowych – obecnie jest również przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, na stadionach żużlowych kibicując rycerzom czarnego toru i to zarówno podczas zawodów krajowych, jak również podczas zawodów Grand Prix.

Msza w Górsku jest już od lat promowana przez Urząd Gminy Zławieś Wielka oraz miejscowego proboszcza ks. Stanisława Kusia CSMA.

"Wszystko rozpoczęło się – wspomina ks. Prusakiewicz – w roku 1991, na początku miało miejsce święcenie motocykli przeze mnie. Później z kolegą, Jackiem Gajewskim, wpadliśmy na pomysł, że może zrobimy Mszę świętą i tak to trwa przez tyle dekad do dziś".

Od wielu lat tę Mszę św. transmituje na żywo TVP Bydgoszcz.

 

Linki:

TVP Bydgoszcz

Radio PIK

Nowości

Speedwaynews.pl

 

Autor zdjęć: Katarzyna Cegielska