Niecodzienne wyjście z Groty św. Michała Archanioła

08-04-2020

Walka z pandemią trwa, a my katolicy, jeszcze mocnej wskrzeszamy ogień wiary powierzając losy mieszkańców Ziemi, miłosiernemu Bogu. W dniu 5 kwietnia 2020 r. w sanktuarium św. Michała Archanioła na górze Gargano miały miejsce inne niż dotychczas obchody Niedzieli Palmowej.

«Drodzy przyjaciele, przeżywamy trudny moment dla naszego miasta i Włoch, ale też i dla całego świata. Chcemy prosić św. Michała Archanioła, obrońcę ludu Bożego o pomoc. Ufamy, tak jak niegdyś nasi ojcowie, że i my ją otrzymamy. Dzięki wstawiennictwu Archanioła, w 1656 r. mieszkańcy Monte Sant’Angelo zostali uratowani podczas zarazy dżumy. Dziś prosimy, aby Dobry Bóg ze wsparciem św. Michała Archanioła uratował nie tylko nasze miasto, Gargano, Włochy, ale i cały świat przed epidemią».

Tymi słowami, w Grocie Objawień ks. Władysław Suchy CSMA – rektor sanktuarium, rozpoczął poruszające, specjalne nabożeństwo modlitewne, w którym brał udział burmistrz miasta, Pierpaolo d’Arienzo. Była to chwila wyjątkowa, ukazująca zaufanie wobec patrona miejscowości, św. Michała Archanioła. Po odmówionej w Grocie Koronce do Bożego Miłosierdzia i specjalnej modlitwie o uzdrowienie, udano się na ulice Monte Sant’Angelo w uroczystej procesji. Kapłani nieśli Najświętszy Sakrament, piękny historyczny krzyż, a także wyciągnięty z figury - miecz św. Michała Archanioła. Wyjęcie anielskiego miecza ma miejsce tylko raz w roku. Czyni się to podczas święta patronalnego przypadającego 29 września. Modlono się, aby Najpotężniejszy z Bożej Armii rozpiętością Swych skrzydeł otoczył opieką naszą planetę. Celebransi zatrzymali się w kilku miejscach miasta udzielając błogosławieństwa nie tylko mieszkańcom Monte Sant’Angelo, ale i całemu światu, walczącemu z pandemią COVID-19.

Na ulicach miasta panowała niecodzienna cisza. Słychać było jedynie bicie dzwonów wieży Angevin i szum wiatru, które towarzyszyły tej wyjątkowej wędrówce św. Michała Archanioła po uliczkach Monte Sant’Angelo. Mimo fizycznego braku obecności wiernych, tysiące osób z całego świata dzięki transmisji internetowej uczestniczyło tego dnia we wspólnej modlitwie. 

Wydarzenie to relacjonowane było przez stronę www.santuariosanmichele.it, poprzez kanał Santuario San Michele na platformie YouTube oraz za pośrednictwem profilu na Facebook’u redakcji - Któż jak Bóg.

Zachęcamy do przejrzenia fotorelacji z obchodów uroczystości oraz krótkiego filmu. (https://www.santuariosanmichele.it/ben-supl-spad-cvd19/)


Oprac. Ewa Rygalik na podstawie artykułu Powierzamy się tobie”: miasto (i świat) wzywają pomocy Archanioła, zamieszczonego na www.santuariosanmichele.it