Obóz „Kuźnia talentów” w Łącku (15-23.08)  -  podsumowanie

01-09-2023

Wiele nowych talentów, przyjaźni z całej Polski, świetna zabawa, ciepłe wspomnienia, rozwój duchowy oraz niezapomniane wrażenia. Takimi słowami można by podsumować tegoroczny obóz Kuźni Talentów.

Wiele nowych talentów, przyjaźni z całej Polski, świetna zabawa, ciepłe wspomnienia, rozwój duchowy oraz niezapomniane wrażenia. Takimi słowami można by podsumować tegoroczny obóz Kuźni Talentów.

W tym roku nasz wyjazd, podobnie jak w poprzednim odbył się nad morzem, jednak tym razem stacjonowaliśmy w nowo oddanym do użytku ośrodku michalickim Angelus Maris, mieszczącym się w uroczej miejscowości Łącko. Podobnie jak w tamtym roku, obóz ten cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i ze względu na to przybyło na niego wiele dzieci i młodzieży z całego kraju.

W dniach od 15 do 23 sierpnia nasi uczestnicy mieli okazję spędzić ten wakacyjny wyjazd w niesamowitej atmosferze, dzięki oddanej i zgranej kadrze. Każdy z wychowawców włożył całe serce w to, aby dzieciaki mogły dobrze się bawić, a jednocześnie się czegoś nauczyć. W tym roku, w naszej ofercie znalazły się warsztaty takie jak plastyka, muzyka, fotografia, teatr, sport, integracja, taniec, pierwsza pomoc oraz warsztaty liturgiczne.

Na zajęciach plastycznych obozowicze mogli doskonalić swoje umiejętności artystyczne. Codziennie czekały na nich nowe zadania związane z tą dziedziną. Dzięki profesjonalnemu podejściu Pani Wiktorii Urban, dzieciaki mogły skorzystać z tych warsztatów w pełni.

Warsztaty muzyczne poprowadził kl. Karol Kieta, który sam potrafi grać na wielu instrumentach. Na jego zajęciach uczestnicy uczyli się lub doskonalili swoją grę na ukulele. Biorąc pod uwagę postępy jakich dokonali obozowicze w grze na tym instrumencie, możemy stwierdzić, że trafiła się bardzo zdolna młodzież, albo kleryk jest  najlepszym nauczycielem pod słońcem.

Znany już wszystkim, nasz fotograf Pan Stanisław Kordyasz, podjął się poprowadzenia warsztatów fotograficznych. Trzeba przyznać, że urok osobisty Pana Stanisława i ciekawy temat zajęć mocno zachęcił uczestników, którzy ustawiali się w kolejki po zapisy. Mówiąc ogólnie, dzieciaki poznały tajniki robienia perfekcyjnych zdjęć. Mogły też nauczyć się obsługi aparatu od strony technicznej.

Powiewem świeżości na tegorocznej kuźni były warsztaty teatralne prowadzone przez Panią Julię Kopka. Uczestnicy zajęć zgłębiali techniki aktorstwa poprzez rozmaite ćwiczenia dykcyjne, ruchowe, oddechowe oraz takie związane z ukrywaniem i udawaniem emocji. Obozowicze mogli też zobaczyć jak wygląda prawdziwa rozgrzewka aktorska.

Zajęcia sportowe prowadzone przez trenera Grzegorza Łuszczynę oraz Szymona Anioła, były świetną atrakcją odbywającą się na świeżym powietrzu. Poprzez grę w siatkówkę oraz piłkę nożną obozowicze nie tylko wykazali się swoimi umiejętnościami sportowymi, ale także nauczyli się, że warto grać zespołowo.

Na warsztatach tanecznych uczestnicy nauczyli się kilku przydatnych kroków. Szybki krakowiak dostarczył masę wrażeń, ale wbrew pozorom naszym podopiecznym bardziej do gustu przypadły wolne tańce takie jak walczyk i polonez. Szczególnie druga pozycja zaskoczyła nas pod względem zaangażowania zarówno chłopców jak i dziewczynek. W rolę instruktorek wcieliły się Pani Wiktoria Urban oraz Pani Sylwia Pasek.

Pani Kinga Fabisiak prowadziła warsztaty integracyjne, na których uczestnicy wzmacniali swoje znajomości i przyjaźnie poprzez różne gry i zabawy. W czasie zajęć górowała klasyczna gra w mafię, ale nie zabrakło również innych aktywności. Wszyscy chętnie bali udział w warsztatach ze względu na przemiłą atmosferę i gwarantowaną dobrą zabawę.

Zajęcia pierwszej pomocy poprowadził Pan Szymon Anioła, który pokazał w jaki sposób postępować z osobą nieprzytomną oraz co zrobić, gdy takowa przestanie oddychać. Wielu uczestników zyskało przez to niezbędne umiejętności i wiedzę, które będą im przydatne w trakcie całego życia.

Wyjątkowe warsztaty liturgiczne miał przyjemność poprowadzić Pan Maksymilian Żebrowski. Pokazał on między innymi czym różni się ubiór księży w konkretnych okresach liturgicznych. Odpowiedział też na pytania dotyczące wyposażenia kościoła oraz wyjaśnił wiele pojęć religijnych. Poprowadził też wzruszająca modlitwę, po której większa część uczestników nie mogła utrzymać łez.

Warto też wspomnieć o wielkim wkładzie w pogodne wieczorki Pani Sylwii Pasek oraz Pani Weroniki Urban, które wraz z Panią Kingą organizowały te wydarzenie praktycznie każdego dnia. Prowadziły one zabawy i tańce na świeżym powietrzu. Śmiało można powiedzieć, że były one bardzo udane, ponieważ nie raz usłyszeliśmy od uczestników pytania o właśnie pogodny wieczorek. Bardzo cieszyło nas zaangażowanie dzieci w te wydarzenie.

Nie można też zapomnieć o najważniejszym członku kadry, Księdzu Jacku Księżopolskim, który był kierownikiem całego obozu. Codziennie odprawiał dla nas piękne Msze Święte, w których zawierał dające do myślenia, inspirujące kazanie. Był on również takim aniołem stróżem podczas całego wyjazdu, a jego uśmiech i ciepłe słowo towarzyszyło nam przez cały wyjazd.

Każdy dzień obozu był wyjątkowy i zawierał przeróżne atrakcje. Mieliśmy okazję wielokrotnie wyjść na plaże, gdzie każdy odnalazł coś dla siebie. Niektórzy cieszyli się kąpielą w wodach Bałtyku pod czujnym okiem ratownika, gdy inni woleli grać w siatkówkę plażową, budować zamki z piasku, opalać się, grać na ukulele, czy po prostu spędzać czas z rówieśnikami. Poza tym rozegraliśmy kilka bitew podczas meczu paintball’a oraz wypłynęliśmy na głębię podczas rejsu kajakami i rowerkami wodnymi. Nie zabrakło również nocnych wypraw z latarkami do Jarosławca, czy ogniska pod gołym niebem.

Podsumowując, nasi podopieczni mogli odkryć wiele swoich nieznanych talentów oraz rozwinąć te już poznane.  Każdy z nich pogłębił też swoją wiarę i duchowość wewnętrzną. Wszystko to działo się w przeciągu kilku dni, co jest naprawdę imponujące. Jednak jedną z najważniejszych pamiątek, jakie zdobyli nasi uczestnicy to nowe znajomości i przyjaźni, które, kto wie, zostaną z nimi do końca życia.

To czy obóz się udał, najlepiej potwierdzają reakcje uczestników ostatniego dnia obozu. Można powiedzieć, że było niewiele osób, które powstrzymały łzy wzruszenia. Dziękujemy bardzo za udział i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok ponownie lub już na najbliższym zimowisku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz relacji z każdego dnia obozu, które znajdują się na facebookowej stronie Szukam Człowieka (https://www.facebook.com/szukamczlowieka).

 

Autor tekstu: Julia Kopka

Zdjęcia: Stanisław Kordyasz