Podkarpacka Policja w Sanktuarium i w MZSP

07-10-2021

W środę, 29 września, w uroczystość św. Michała Archanioła, do sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza przybyła pielgrzymka policjantów z wszystkich jednostek garnizonu podkarpackiego. Ta świąteczna data to jednocześnie dzień patronalny, który corocznie obchodzi Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym.

Niewątpliwie historycznym momentem była Msza święta o godz. 11.00, kiedy to do sanktuarium ze sztandarami wmaszerowała kilkudziesięcioosobowa pielgrzymka policjantów ze wszystkich 21 komend miejskich i powiatowych Podkarpacia, na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie insp. Dariuszem Matusiakiem. Razem z nimi modlili się uczniowie klas mundurowych, promedycznych i petrochemicznych MZSP, w tym szkolny zespół muzyczno-wokalny „Angel”, oraz wielu pielgrzymów.

Liturgii eucharystycznej przewodniczył biskup pomocniczy z Przemyśla bp Stanisław Jamrozek, podkreślając w homilii trud policyjnej służby, która zasługuje na uznanie i docenienie. Po błogosławieństwie Ks. Biskup udał się razem z Komendantem Wojewódzkim do kaplicy św. Michała Archanioła i tam zawierzył jego opiece wszystkich policjantów i ich rodziny.

Wszystkie jednostki garnizonu podkarpackiego otrzymały pamiątkowe ikony Patrona. Dzisiejsza uroczystość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zapewniamy, że co roku będziemy wracać do tego miejsca 29 września – powiedział wzruszony Podkarpacki Komendant Policji  inspektor D. Matusiak, który uhonorowany został figurą św. Michała Archanioła.

Po modlitwie w sanktuarium goście udali się niedawno otwartego „Domu u Ojca”, czyli Centrum Pracy z Młodzieżą. Tam obejrzeli musical „Usłyszałeś szept” o bł. Bronisławie Markiewiczu w wykonaniu uczniów MZSP - uczestników warsztatów teatralnych, jakie latem odbywały się w Centrum. Scenariusz napisał i wyreżyserował tę sztukę Sebastian Skoczeń, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, dawny absolwent naszej szkoły w Miejscu Piastowym. Taka młodzież napawa nadzieją – można było usłyszeć w kuluarach z ust policjantów i zaproszonych osób.

Ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się prezentacja zarówno najnowocześniejszych pojazdów używanych przez wydziały ruchu drogowego jak również konne patrole policji. Nieocenionym doświadczeniem, zwłaszcza dla uczniów kas mundurowych, były osobiste rozmowy z przybyłymi Gośćmi na temat pracy w policji.   

Zobacz więcej zdjęć oraz inne relacje:

https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kmp-krosno/wydarzenia/106053,Uroczyste-obchody-swieta-patrona-Polskiej-Policji.html

https://krosno112.pl/aktualnosci/inne/item/12472-miejsce-piastowe-swieto-patrona-polskiej-policji.html

https://sanktuarium.michalici.pl/aktualnosc/parafii/policjanci-u-swojego-patrona