Rekolekcje zakonne w Melrose (Kanada)

21-11-2022

W miniony piątek zakończyły się trwające od niedzieli, 13 listopada, zakonne rekolekcje dla współbraci z Wiceprowincji Północno-Amerykańskiej.

Do michalickiego „domu w lesie”, czyli do Melrose, przybyli nasi kapłani, którzy pracują w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (zabrakło jedynie ks. Dariusza Lewandowskiego oraz ks. Krzysztofa Stanuli, który już wcześniej w Polsce odprawił rekolekcje). Konferencje skupione wokół tematu tożsamości zakonnej i michalickiej głosił wikariusz generalny naszego Zgromadzenia ks. Krzysztof Poświata CSMA, który od uroczystości Chrystusa Króla rozpoczął cykl rekolekcji adwentowych w sześciu tutejszych parafiach.

W środę po obiedzie wszyscy udaliśmy się na cmentarz św. Piotra, by pomodlić się nad grobami dziewięciu naszych współbraci, którzy zostali pochowani na ziemi kanadyjskiej. Tego samego dnia wieczorem odwiedził nas biskup pomocniczy diecezji London bp Józef Dąbrowski, nasz współbrat, który podzielił się ciekawymi spostrzeżeniami po pielgrzymce papieża Franciszka do Kanady (lipiec 2022) i mówił o nowych wyzwaniach, jakie stoją przed tutejszym Kościołem. Podczas Mszy świętej na zakończenie rekolekcji odnowiliśmy śluby zakonne i wyśpiewaliśmy Bogu dziękczynne „Te Deum” za ten święty czas, który odnowił nas duchowo i umocnił na drodze michalickiego charyzmatu.    

__________

Michalici służą duszpastersko w Kanadzie, w diecezji London, od 1962 roku. Dwadzieścia lat temu rozpoczęli posługę w archidiecezji Toronto, a od dziesięciu lat są obecni w archidiecezji Detroit, w Stanach Zjednoczonych.  

Obecnie w Prowincji Północno-Amerykańskiej pracuje 12 michalitów-kapłanów. Służą oni w dziewięciu wspólnotach, a dwaj z nich mieszkają w domu w Melrose, który jest jednocześnie domem rekolekcyjnym dla różnych grup, szczególnie dla Kościoła Domowego.

W 2015 roku nasz współbrat ks. Józef Dąbrowski, pracujący dotychczas jako proboszcz w parafii Najświętszej Maryi Panny w London, został wyświęcony na biskupa pomocniczego tutejszej diecezji.