Rekolekcje zakonne w Miejscu Piastowym

04-07-2022

Ks. Dariusz Bartocha, salezjanin przewodniczył rekolekcjom zakonnym, które odbyły się w dniach 27 czerwca – 2 lipca w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

W przedpołudniowym bloku o. Rekolekcjonista przybliżał rekolektantom duchowość salezjańską, przypominał  istotne przesłania i wizje św. Jana Bosko, wskazywał, że członkowie Rodziny św. Jana Bosko powinni odkrywać i szukać Boga nie tylko w kościele, ale także w młodym człowieku oraz w miejscu jego przebywania: w szkole i na boisku.

Popołudniowe konferencje były przybliżaniem się na Górę Błogosławieństw, gdzie Jezus – Nowy Prawodawca przekazywał uczniom konstytucję swego Królestwa – Osiem Błogosławieństw.

Pierwszego dnia rekolekcji, w poniedziałek, 27 czerwca br. odbył się pogrzeb śp. ks. Ludwika Wypaska. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. Dariusz Wilk CSMA – przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, kazanie zaś wygłosił ks. Mateusz Szerszeń CSMA.

W czwartek, 30 czerwca z uczestnikami rekolekcji spotkał się O. Generał ks. D. Wilk, który poinformował współbraci o ukazaniu się Listu Okólnego, zawierającego uchwały, zalecenia i sugestie niedawno zakończonej XXII Kapituły Generalnej Zgromadzenia. W drugiej części spotkania przedstawił plan tegorocznych zmian personalnych oraz odpowiedział na zadane mu przez współbraci pytania, dotyczące wspólnoty michalickiej w Polsce i za granicą.

Rekolekcje odbywały się w dwóch miejscach: rekolektanci sprawowali Mszę św. oraz słuchali konferencji w kościele „na Górce”, natomiast mieszkali oraz spożywali posiłki w domu „Centrum Pracy z Młodzieżą”.