„Ślady pod Krzyżem Południa”

15-02-2023

W stuletnią historię Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (1921-2021) wpisuje się niemal pięćdziesięcioletni pobyt michalitów w Ameryce Łacińskiej, którą św. Jan Paweł II nazywał zwykle Kontynentem Nadziei.

Oddajemy do rąk czytelników książkę pt. „Ślady pod Krzyżem Południa”, która odkrywa nieznane spotkania misjonarza na Kontynencie Nadziei. Nie są one opisem interesujących zdarzeń podróżnika czy turysty, który z lotniska udaje się do hotelu, a potem wyrusza na umówione z agencją turystyczną miejsca do zwiedzenia.

Są to spostrzeżenia – owszem, zbierające wydarzenia i drobne sytuacje wzięte z codziennego życia, ale odkryte w autentycznych przeżyciach misjonarza, który przez prawie czterdzieści lat przemierzał wzdłuż i wszerz winnicę Pańską „na końcu świata” pod Krzyżem Południa.

Wszystko to, co jest tutaj opisane wydarzyło się faktycznie. Każdy ślad posiada puentę. Dlatego różnią się one od wielu innych tekstów o podobnej treści, które łatwo można znaleźć np. w Internecie. Zamieszczone tutaj opowiadania warto odczytać też jako historię pracy misyjno-apostolskiej michalitów w tamtym regionie.

Podczas lektury czytelnik spotka się z określeniami, mogącymi nastręczać trudność w ich zrozumieniu. Dlatego na końcu książki został umieszczony podręczny słownik, który objaśnia ich znaczenie. Co więcej, publikacja zawiera nazwy miejscowości, daty i nazwiska, a umieszczone ilustracje objaśniają i uzupełniają treść książki.

Nadto, mając na uwadze stulecie Zgromadzenia, jak i zbliżające się pięćdziesięciolecie posługi misyjno-duszpasterskiej michalitów w Ameryce Południowej (1976-2026), przybliżając jej historię spod Krzyża Południa, autor zaprasza czytelników do bliższego zapoznania się z nią i przeżywania jej razem z nim.

Żadne słowo nie jest w stanie opisać uczuć, jakich doznaje się, będąc w wirze tych procesów. Trzeba osobiście doświadczyć tego niesamowitego spotkania z tamtą rzeczywistością, które jest początkiem nagrody za służbę „na końcu świata”.

Przedstawione tutaj impresje w żaden sposób nie wyczerpują bogactwa doświadczeń życia misyjnego, tym bardziej że zostały one spisane tylko przez jedną osobę. Niemniej jednak mogą one przyczynić się skutecznie do rozpalenia ducha misyjnego u młodych ludzi, jak i do pozostawienia jego trwałych śladów pod Krzyżem Południa.

 

ks. Henryk Skoczylas CSMA (Wstęp) 

 

Książkę można zakupić w sklepie internetowym dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” - tutaj