Sonda kosmiczna

Uczniowie katolickiego gimnazjum w Markach postanowili zbudować i wysłać do stratosfery sondę kosmiczną. Już wcześniej uczestniczyli w zajęciach z programowania, elektroniki i robotyki, które prowadzi ks. Grzegorz Sprysak.

Budowa sondy kosmicznej miała wiele odsłon. Ewoluował jej kształt zewnętrzny, wymieniano materiały, z których była budowana, dopracowywano sposób komunikacji z ziemią, elektronikę. Powstało siedem wersji oprogramowania. Dzięki temu uczniowie wiele się nauczyli.

W końcu 10 marca o godz. 10 sonda kosmiczna wyleci z boiska katolickich szkół w Markach z misją zbadania bliskiego kosmosu (stratosfery). Dostarczy stamtąd pomiarów temperatury, wilgotności, ciśnienia powietrza. Przez cały czas trwania misji sondę będzie można monitorować w internecie dzięki pozycjonowaniu APRS.

Ciekawostką jest, że gimnazjaliści wykorzystają pozyskany wcześniej nadajnik sondy meteorologicznej, który przeprogramowali dla własnych potrzeb. 

W piątek odbyły się rozmowy przedstwicieli szkoły z naukowcem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w wyniku których powstał plan wysłania w czerwcu kolejnej sondy i prowadzenia wraz ze studentami eksperymentów biologicznych (na roślinach i drożdżach).

Częstotliwości: sonda poleci pod znakiem SP5WWWL i będzie nadawać APRS 432.500, RTTY 437.600 i SSTV 144.500.

Sondę będzie można śledzić pod adresem: https://tracker.habhub.org/#!mt=roadmap&mz=16&qm=1_day&mc=52.36287,21.14267&f=SP5WWL