Spotkanie michalickich formatorów

02-09-2023

We Włoszech w papieskim sanktuarium Castel Sant’Elia w dniach 24-31 sierpnia 2023 roku odbyło się coroczne spotkanie księży odpowiedzialnych za formację podstawową w Zgromadzeniu Świętego Michała Archanioła.

Na zjeździe obecni byli: ks. Marcin Kałwik radca generalny odpowiedzialny za zjazdy formatorów; ks. Stanisław Kalisztan rektor WSD w Krakowie; ks. Mirosław Kuczała ojciec duchowny i mistrz postulatu WSD w Krakowie; ks. Adam Sitarz – mistrz nowicjatu i prefekt WSD we Włoszech; ks. Piotr Hadro – formator kleryków oraz mistrz postulatu i nowicjatu w Papui Nowej Gwinei; ks. Gustavo Raffa – rektor i prefekt WSD w Paragwaju oraz ks. Maksymilian Michcik prefekt WSD w Krakowie. 

Codziennie formatorzy uczestniczyli we Mszy Świętej, wspólnych modlitwach, dyskusjach formacyjnych i braterskich spotkaniach. Każdy ze współbraci dzielił się radościami i trudnościami z działalności formacyjnej w roku 2022/2023 w swoich krajach. Obecnie nasze Zgromadzenie w różnych częściach świata cieszy się z następującej liczby współbraci będących na etapie formacji podstawowej:

- w Papui Nowej Gwinei: 6 kleryków, 1 nowicjusz i 5 kandydatów.
- w Polsce:1 diakon, 5 kleryków, 2 postulantów i 3 kandydatów.
- we Włoszech: 1 diakon, 1 kleryk, 1 nowicjusz, 1 postulant. 
- w Paragwaju: 9 kleryków, 1 kleryk (praktyka), 2 nowicjuszy i 3 postulantów. 

Formatorzy na podstawie zdobytego doświadczenia oraz w oparciu o Michalickie Ratio, nasze Konstytucje Zakonne, watykańskie Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis oraz Ratio Institutionis Sacerdotalis pro Polonia pochylali się nad poszczególnymi etapami formacji zakonnej (postulat, nowicjat, klerykat) szukając odpowiedzi na współczesne wyzwania formacyjne. W toku dyskusji dostrzeżono, iż w obecnym czasie jednym z najważniejszych wyzwań pozostaje formacja ludzka przyszłych michalickich kapłanów i braci zakonnych. Formatorzy dyskutowali również o możliwości przyjazdu naszych alumnów do zagranicznych jurysdykcji w celu wzajemnego poznania i integracji współbraci z różnych części świata. Wspólne spotkanie dało również możliwość zwiedzenia m.in. Watykanu, Rzymu, Asyżu.