Światowe Dni Młodzieży po michalicku

08-08-2023

62. młodych ludzi z Michalickiego Duszpasterstwa Młodzieży pielgrzymowało na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

Pokonaliśmy 4 tysiące kilometrów, przemierzając Polskę, Niemcy, Francję, Belgię i Hiszpanię. Zostaliśmy przyjęci przez naszych księży michalitów z Buschhoven w Kolonii, którzy do późnych godzin nocnych czekali na nas z ciepłym posiłkiem. Dalej swoje serca i mieszkania otworzyli dla nas księża i parafianie z francuskiego Bordeaux. Hiszpańskie Siostry z Sanktuarium Nuestra Señora de Estibaliz okazały nam wiele ciepła i pomocy. Dziękujemy za otwarte serca i życzliwość okazaną nam w każdym z odwiedzonych miejsc!

Po 3 dniach podróży dotarliśmy do Tremés, gdzie przyjęli nas wolontariusze. To małe miasteczko stało się naszym domem na czas Światowych Dni Młodzieży. Mogliśmy doświadczyć prawdziwej portugalskiej kultury, poznać język, przeżyć kilka dni w tym gorącym klimacie i nawiązać nowe znajomości.

W samej Lizbonie uczestniczyliśmy w głównych wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży. Piątek był pierwszym dniem, w którym spotkaliśmy się z ludźmi z całego świata. Po raz pierwszy zobaczyliśmy Ojca Świętego i uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej w Parku Edwarda VII. Późnym wieczorem odbył się również wieczorny koncert i uwielbienie zorganizowane na Polskim Stadionie. 

W sobotę Nocne Czuwanie razem z Papieżem Franciszkiem i milionami młodych z całego świata w Campo de Graça, noc pod gołym niebem i pobudka przy pięknym portugalskim wschodzie słońca. 

Niedzielna Msza Posłania kończyła obchody ŚDM, ale słowa Papieża rozgrzały nasze serca do dalszego głoszenia Ewangelii na wszystkich krańcach świata. Po zakończonej Mszy podążyliśmy szlakiem Świętych Łucji, Hiacynty i Franciszka i odwiedziliśmy Sanktuarium w Fatimie.

 

Cdn.

 

Oliwia Stańda