„Wdzięczni za Założycieli” – 11. Pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla

13-09-2022

Pod hasłem „Wdzięczni za Założycieli” 10 września 2022 br. wyruszyła 11. Piesza Pielgrzymka Dziękczynna z kościoła parafialnego w Pruchniku – przez Tuligłowy – do Katedry świętego Jana Chrzciciela w Przemyślu. Pielgrzymi dziękowali szczególnie za swoich Założycieli, przeżywając 150. rocznicę urodzin Matki Anny Kaworek i 180. rocznicę urodzin bł. ks. Bronisława Markiewicza.

„Podczas drogi ks. Adam Motyka CSMA, dyrektor pielgrzymki, przedstawił sylwetkę Ojca  Założyciela z okazji przypadającej w tym roku 180 rocznicy jego urodzin oraz 155 rocznicy święceń kapłańskich. Natomiast s. Agnieszka Mastej CSSMA, współorganizatorka pielgrzymki, scharakteryzowała postać Matki Anny Kaworek w związku z obchodami 150 rocznicy jej urodzin. Grupa 72 pątników, w tym 19 sióstr michalitek, niemal cały dzień pielgrzymowała w deszczowej, jesiennej aurze ofiarowując pielgrzymi trud i modlitwę o nowe powołania do michalickich zgromadzeń, o pokój na Ukrainie, za dzieci i młodzież oraz w intencji tegorocznego Michalickiego Spotkania Młodych.

W godzinach wieczornych, utrudzeni, ale szczęśliwi pielgrzymi dotarli do Katedry Przemyskiej, gdzie zostali przywitani przez ks. abp. Adama Szala. Pasterz archidiecezji sprawił pątnikom miłą niespodziankę, zapraszając na krótkie spotkanie ks. kard. Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego, który zatrzymał się w Przemyślu, podążając jako wysłannik Ojca Świętego, na objętą działaniami wojennymi Ukrainę. Ksiądz Kardynał udzielił pielgrzymom błogosławieństwa papieskiego. Zwieńczeniem tegorocznej pielgrzymki była uroczysta dziękczynna Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Adama Szala” (za: https://michalitki.pl/).

Wśród celebransów byli m.in. ks. prałat Piotr Kandefer – proboszcz parafii św. Mikołaja w Pruchniku, ks. Leszek Przybylski – radca generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła oraz ks. Adam Motyka – dyrektor pielgrzymki, a zarazem kustosz sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach.

Po raz pierwszy pielgrzymi wyruszyli w 2012 roku, sto lat po śmierci Błogosławionego Bronisława, by podziękować za dar jego kapłaństwa. Sakrament ten otrzymał ks. Markiewicz w katedrze przemyskiej 15 września 1867 roku.

Pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla rozpoczęła tegoroczne dni Patrona Miasta i Gminy Pruchnik bł. ks. Bronisława Markiewicza.

PRUCHNIK: Dni Patrona Miasta bł. ks. Bronisława Markiewicza

Zob. też: Wyruszyła XI Piesza Pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla "Śladami Świętych" [ZDJĘCIA, WIDEO]