Wdzięczność Bogu! Odpust i bierzmowanie w michalickiej parafii Gatowo na Białorusi

03-10-2023

W niedzielę, 1 października 2023 roku, o godzinie 15.00, metropolita mińsko-mohylewski abp Józef Staniewski przewodniczył Mszy świętej odpustowej ku czci Świętego Michała Archanioła w Gatowo na Białorusi.

Na początku liturgii proboszcz parafii ks. Aleksander Oszmianczuk CSMA przywitał ks. Arcybiskupa, przybyłych kapłanów, wszystkich gości i parafian, a potem przybliżył powody dziękczynienia i radości, a było ich kilka:

(1) Dokładnie 10 lat temu, podczas uroczystej Mszy świętej, abp Tadeusz Kondrusiewicz poświęcił nową kaplicę w Centrum Pastoralnym dla Dzieci i Młodzieży, a także figurę Świętego Michała Archanioła przywiezioną z Góry Gargano i podarowaną nam przez ojców michalitów, którzy od samego początku opiekują się parafią. Od tego czasu, w każdy wtorek w kaplicy odprawiane jest nabożeństwo do Świętego Michała Archanioła, a w każdy pierwszy wtorek miesiąca przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odbywa się nabożeństwo o uzdrowienie i uwolnienie za wstawiennictwem Księcia Wojsk Anielskich.

(2) Siostra Alberta Bielajewa, należąca do zgromadzenia sióstr obliczanek, która od 5 lat posługuje w naszej parafii, obchodzi w tym roku 25-lecie życia zakonnego. To wielka radość dla każdego parafianina, a szczególnie dla dzieci.

(3) Ks. proboszcz Aleksander Oszmianczuk zwrócił się do abpa Józefa Staniewskiego z prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania 8-osobowej grupie parafian.

Podczas liturgii śpiewał parafialny chór i rzeczywiście można było odczuć, że Duch Święty „owiewał” kaplicę swoją obecnością. Szczególnie miło było zobaczyć aniołki, które były wszędzie, zarówno w samej kaplicy, jak i na zewnątrz. Wszystkie te dzieci przybyły przebrane za anioły. A może rzeczywiście byli to aniołowie?

Po Mszy świętej zespół „Michaelki” z michalickiej parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku-Łoszycy, dzieląc radość parafian i przybyłych gości, dał piękny koncert pieśni religijnych.

Na koniec były wspólne zdjęcia, można było napić się herbaty i skosztować słodkości przygotowanych przez troskliwych parafian. Było to naprawdę wielkie święto dla naszej parafii.

 Alena Zacharewicz