Wizytacja w Wiceprowincji Północnoamerykańskiej

26-03-2021

W dniach od 27 kwietnia do 10 maja br. Wiceprowincję Północnoamerykańską odwiedził Ojciec Generał ks. Dariusz Wilk wraz z Radcą i Ekonomem Generalnym ks. Jerzym Sosińskim. Podczas pobytu w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych Przełożony Generalny przeprowadził wizytację kanoniczną we wszystkich placówkach należących do tej Wiceprowincji naszego Zgromadzenia.

W dniach 27-29 kwietnia Ojciec Generał i Ekonom Generalny wizytowali nasze placówki w Toronto. W dniu 29 kwietnia miało miejsce spotkaniem Wizytatorów ze wszystkimi współbraćmi posługującymi w tej części świata. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną Mszą św., podczas której modliliśmy się w intencjach naszego Zgromadzenia. Po Eucharystii był uroczysty obiad przygotowany przez ks. Wacława Chudego – Dyrektora Ośrodka Rekolekcyjnego w Melrose. Następnym punktem programu był czas na podzielenie się informacjami ze wszystkich części świata, gdzie posługują michalici, które przywiózł Ojciec Generał oraz na przedstawienie lokalnej wspólnoty przez Przełożonego Wiceprowincji ks. Andrzeja Kowalczyka. Dzień zakończyło spotkanie Rady Wiceprowincji z Przełożonym Generalnym i Księdzem Ekonomem.

W kolejnych dniach Ojciec Generał wraz z Ekonomem odwiedzili wszystkich współbraci należących do Wiceprowincji, wizytując parafie na których posługują współbracia w: Detroit, Rochester, Sarni, London i Leamington. Podczas wizytacji był czas, aby spotkać się z parafianami oraz grupami istniejącymi przy wspólnotach parafialnych. Ojciec Generał wraz z Ekonomem uczestniczyli we wspólnych Eucharystiach przeżywanych w parafiach. Było dużo czasu na wzajemne rozmowy i dzielenie się doświadczeniami pracy w tej części świata. W poniedziałek, 6 maja, Ojciec Generał wraz z Księdzem Ekonomem spotkali się w Kurii Biskupiej z Ordynariuszem Diecezji London Biskupem Ronaldem Fabbro oraz biskupem pomocniczym tej diecezji – naszym współbratem Biskupem Józefem Dąbrowskim.

Wizytacja kanoniczna zakończyła się w dniu 10 maja spotkaniem Ojca Generała i Ekonoma Generalnego ze wszystkimi współbraćmi. Po wspólnej modlitwie na cmentarzu św. Piotra w London, gdzie spoczywają nasi współbracia, udaliśmy się do domu Rekolekcyjnego w Melrose. Po podsumowaniu wizytacji przez Ojców Wizytatorów oraz uroczystym obiedzie udaliśmy się do kaplicy zakonnej, aby podziękować Panu Bogu przed Najświętszym Sakramentem za wspólnie spędzony czas, za dar powołania oraz dar naszej rodziny zakonnej.

 Wspólnota Wiceprowincji Północnoamerykańskiej bardzo serdecznie dziękuje Ojcu Generałowi i Ekonomowi Generalnemu za miły i owocny czas wizytacji.

Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła posługuje w Ameryce Północnej od przeszło 50 lat. Obecnie jest tutaj 13 współbraci. Służymy w 8 parafiach znajdujących się w trzech różnych diecezjach na terenie Kanady (diecezje London i Toronto) oraz USA (diecezja Detroit). Prowadzimy również Dom Rekolekcyjny (Melrose) oraz duszpasterstwo emigrantów hiszpańskojęzycznych (Leamington). 

Ks. Piotr Wojakiewicz CSMA