Wyjątkowy gość na Rybakach

W ramach wizyty w rodzinnym Toruniu w dniu 18 listopada 2019 r. wspólnotę Michalitów na Rybakach odwiedził gość szczególny – Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Tymon Chmielecki - Nuncjusz Apostolski w Gwinei i Mali. Wizyta tak niezwykłego gościa była wyjątkowym wydarzeniem dla całego Domu Zakonnego. Warto zaznaczyć, że ks. Arcybiskup pochodzi z naszej parafii. Jego ojciec Józef Chmielecki w latach sześćdziesiątych był organistą w kaplicy na Rybakach.

Na początku ks. Proboszcz Krzysztof Winiarski przywitał ks. Arcybiskupa i oprowadził po świątyni i Domu Zakonnym na Rybakach. W trakcie wizyty dostojny gość podzielił się wspomnieniami z uczestnictwa w michalickich spotkaniach Ruchu Światło-Życie na Rybakach oraz gdy w latach 70. jeździł na oazy wakacyjne do Miejsca Piastowego i Marek.  Podkreślił sympatię do Michalitów, kiedy podczas pobytu w Rzymie przez 11 lat jeździł z pomocą duszpasterską do Papieskiego Sanktuarium Matki Bożej Skalnej w Castel Sant’Elia prowadzonego przez nasze Zgromadzenie.

Podczas wizyty ks. Arcybiskup podzielił się również swoim bogatym doświadczeniem w pracy dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej oraz nakreślił charakter pracy nuncjusza.

Podczas spotkania opowiadał ponadto o sytuacji w Gwinei i Mali - czyli w krajach, w których posługuje. Było to bardzo interesujące spotkanie. Nie zabrakło wielu barwnych historii z życia codziennego posługi w tych afrykańskich krajach oraz posługi w dyplomacji watykańskiej. W czasie dzielenia się świadectwem rodziły się liczne pytania u naszych współbraci, które mogli zadać ks. Arcybiskupowi podczas tego spotkania.

Na zakończenie wizyty ks. proboszcz zaprosił ks. Nuncjusza na celebrację podczas przyszłorocznych nabożeństw fatimskich. Spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem modlitwy Anioł Pański, po czym ks Arcybiskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.