XVIII Ogólnopolska Olimpiada Sportowa im. bp. Jana Chrapka

08-05-2024

Od 2 do 5 maja Miejsce Piastowe stało się areną zmagań sportowych 12 drużyn związanych z michalickim duszpasterstwem. Byli z nami młodzi ludzie z: Krosna (dwie drużyny), Miejsca Piastowego (dwie drużyny), Górek (dwie drużyny), Gniezna, Stalowej Woli, Warszawy, Gorzkowa, Prałkowiec i Pewli Małej.

Zawodnicy rywalizowali w różnych dyscyplinach sportowych:

  • Turniej Strzelecki
  • Piłkarzyki stołowe
  • Tenis stołowy
  • Bieg na 100 m
  • Skok w dal
  • Pchnięcie Kulą
  • Trenażer – rower stacjonarny

Jednak zwieńczeniem wszystkich dyscyplin był Puchar Anioła, czyli zawody piłki nożnej.

Poniżej publikujemy teksty relacji z kolejnych dni wraz z nagrodzonymi zawodnikami:

 

Dzień pierwszy

 

Malowniczy zachód słońca nad Miejscem Piastowym stał się kontekstem rozpoczęcia zmagań sportowych kolejnej michalickiej olimpiady. Dziś jeszcze nie doświadczyliśmy potu i rywalizacji, choć pierwsze emocje już za nami.

Późnym popołudniem i wieczorem na recepcji Domu u Ojca w Miejscu Piastowym zgłosiło swoją obecność 12 drużyn sportowych z różnych zakątków Polski, w których posługują Księża Michalici. Posileni kolacją udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie organizator olimpiady ks. Paweł Raś CSMA wraz z ks. Andrzejem Żarkowskim CSMA przybliżyli nam warunki i zasady tegorocznych rozgrywek. Najwięcej emocji budził moment losowania grup dla kategorii U-16, które przedstawiają się następująco:

Grupa A
Miejsce Piastowe
Stalowa Wola
Warszawa
Gorzków

Grupa B

Prałkowce
Gniezno
Krosno
Górki

Po odśpiewaniu apelu jasnogórskiego skierowaliśmy kroki do miejsc noclegowych, aby udając się na spoczynek zebrać siły przed jutrzejszymi wyzwaniami.

Przebieg rywalizacji sportowej można śledzić na bieżąco w aplikacji turniejowej, do której link zamieszczamy tutaj: www.tournify.pl/live/olimpiadachrapka2024

 

Dzień II

 

Poranek 3 maja rozpoczęliśmy od Eucharystii w miejsteckim sanktuarium. Przewodniczył jej ks. radca generalny Leszek Przybylski a Słowo Boże skierował do nas ks. Mateusz Szerszeń CSMA. Homileta wskazał nam na Maryję, jako tą, która darzy swoje dzieci bezwarunkową miłością, która jest też zdolna do poświęceń i gotowa takiej miłości uczyć każdego, kto ufnym sercem zbliża się do niej. A do uczestników olimpiady skierował myśl inspirowaną postacią Eddiego Edwardsa i jego niezłomną postawą: prawdziwym zwycięzcą nie jest ten, kto zajmuje pierwsze miejsce ale ten, kto pokona swoje słabości.

Po śniadaniu przeszliśmy do sali kinowej na spotkanie z gościem specjalnym. Był nim Radosław Jończyk, trener klubów piłkarskich: Arka Gdynia, Cracovia i Zagłębie Lublin, Puszcza Niepołomicey. Podzielił się swoim doświadczeniem pracy zawodowej i wskazał jak ważnym elementem w życiu każdego zawodnika jest porządek wewnętrzny, panowanie nad swoimi emocjami i odpowiednia postawa, która warunkowana jest również poprzez nasze życie duchowe.

Od godziny 10:30 rozpoczęliśmy zmagania sportowe na orliku Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Na płycie boiska rozgrywane były mecze w trzech kategoriach wiekowych a na terenie całego obiektu również pozostałe dyscypliny. Warto dodać, że towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, co z jednej strony cieszyło ale z drugiej stanowiło wyzwanie dla sportowców, bo wzmożony wysiłek w pełnym słońcu dawał się mocno we znaki. Rezultaty wszystkich rozegranych meczów można śledzić na bieżąco w aplikacji turniejowej: Turnify, odszukując nasz michalicki turniej sportowy ( https://www.tournify.pl/live/olimpiadachrapka2024 )

Wieczorem o godz. 21:00 przyszedł czas na pierwsze mini-podsumowanie i wręczenie nagród dla dzisiejszych zwycięzców. Dzień dzisiejszy przyniósł rozstrzygnięcie turnieju piłkarzyków stołowych, listę nagrodzonych we wszystkich kategoriach wiekowych publikujemy poniżej:

 

PIŁKARZYKI

U12

1. Michał Wiwała

2. Alan Domarecki

3. Igor Kocon

U16

1. Jakub Ferenczak

2. Jan Jundrzejczyk

3. Jakub Bieniek

U20

1. Adam Przybylski

2. Jakub Szcześniak

W pozostałych dyscyplinach konieczne są jeszcze dogrywki dla wyłonienia wszystkich zwycięzców.

 

Dzień III

 

Wszyscy zawodnicy dobrze wykorzystali czas nocnego odpoczynku, bo to właśnie dziś ważyły się losy o "być albo nie być" w dalszym turnieju. Mieli też świadomość, że spotkania na boisku wygrywa się nie tylko chęciami i odbytym przygotowaniem ale również walką z całych sił, których dziś bardzo wiele było potrzebne.

Dzień rozpoczęliśmy od śniadania, aby po nim odbyć próbę do wieczornej liturgii na ołtarzu fatimskim. A już chwilę później, od godz. 10:00 rozgrywaliśmy zacięte spotkania decydujące o tym, kto przejdzie do fazy pucharowej tegorocznych rozgrywek. Pierwszej dawki emocji dostarczył mecz Warszawa-Bemowo vs Gorzków. Po wyrównanym spotkaniu z nieoczekiwanymi zwrotami akcji z trzema punktami spotkanie zakończyli ministranci ze stolicy zajmując drugie miejsce w grupie za Miejscem Miejscem Piastowym trzymającym w rękach komplet punktów.

Zacięty bój o promowaną pozycję stoczyli również zawodnicy Prałkowiec oraz Gniezna. Z tego spotkania "z tarczą" i trzema punktami wrócili ci pierwsi przypieczętowując trzybramkowyą przewagą. I to właśnie Pawlikowice oraz Krosno - lidera grupy zobaczymy w dalszych rozgrywkach.

W tle tych boiskowych emocji rozgrywane były pozostałe dyscypliny spośród których dużym zainteresowaniem cieszyły się zmagania strzeleckie oraz ostatnie, finałowe mecze tenisa stołowego a także ostatnie rajdy rowerowe na trenażerze. Okazuje się, że - szczególnie w tej ostatniej dyscyplinie - nasi zawodnicy "wykręcili" naprawdę imponujące czasy, których nie powstydziliby się nawet profesjonalnie kolarze. Listę zwycięzców wszystkich nagrodzonych kategorii publikujemy na samym dole.

Obiad i chwilą wytchnienia oddzieliła pierwszą fazę spotkań od rozgrywek fazy pucharowej.

Popołudniowe, zaciekłe rozgrywki półfinałowe wyłoniły tegorocznych finalistów zmagań piłkarskich w kategorii U-16. Pierwszy półfinał zgrali zawodnicy Prałkowiec i Miejsca Piastowego. Jeden z najbardziej emocjonujących jak dotąd meczów, zakończony jednobramkowym prowadzeniem wskazał pierwszego finalistę: Prałkowce. Zawodników gospodarzy zobaczymy zaś jutro w meczu o trzecie miejsce. Spotkają się oni z drużyną z warszawskiego Bemowa, która uległa zawodnikom Krosna po równie zaciekłym spotkaniu.

W międzyczasie na bieżni, skoczni do skoków w dal oraz boisku do rzutów kulą rozegrane zostały konkursy w innych dyscyplinach sportowych.

Posileni kolacją wykorzystaliśmy półtoragodzinną przerwę na przygotowanie się do udziału we Mszy Świętej, którą dziś przeżywamy wraz z mieszkańcami Miejsca Piastowego oraz pielgrzymami przybyłymi na nabożeństwo fatimskie.

Po wspólnej modlitwie miało ma miejsce kolejna część dekoracji zwycięzców, której szczegóły publikujemy poniżej:

Wyniki pozostałych dyscyplin sportowych:

TENIS STOŁOWY

U20

1.            Zadrożny Michał

2.            Przybylski Adam

3.            Juraszek Mikołaj

U16

1.            Haliniak Marceli

2.            Zimróz Maksymilian

3.            Jędrzejczyk Jan

U12

1.            Paziewski Antoni

2.            Głaszczka Wojtek

3.            Czaja Jakub

 

BIEG NA 100 METRÓW

U12

1. Antoni Paziewski

2. Tomasz Stec

3. Igor Kocon

U16

1. Olek Wojtynowski

2. Jan Jędrzejczyk

3. Adrian Kwolek

U20

1. Przemysław Ścieżka

2. Mikołaj Juraszek

3. Łukasz Klora

 

SKOK W DAL

U12

1. Mikołaj Korecki

2. Franciszek Matysiak

3. Antoni Paziewski

U16

1. Kacper Kostecki

2. Maciej Jaworski

3. Miłosz Zadrożny

U20

1. Maksymilian Okrzesik

2. Łukasz Węglarz

3. Mikołaj Juraszek

 

RZUT KULĄ

U16

1. Jan Jędrzejczyk

2. Karol Giertczak

3. Jakub Celarek

U20

1. Paweł Jędrzejas

2. Mateusz Butor

3. Mikołaj Juraszek

 

TRENAŻER SPORTOWY - ROWER

U12

1. Antoni Paziewski (Górki)

2. Mikołaj Korycki (Górki)

3. Igor Kocon (Górki)

U 16

1. Maciej Jaworski (Górki)

2. Jakub Talarek (Górki)

3. Miłosz Zadrożny (Górki)

U 20

1. Adam Przybylski (Gniezno)

2. Przemysław Scieszka (Pewel Mała)

3. Mateusz Butor (Pewel Mała)

 

STRZELECTWO

U12

1. Wojciech Głaszczka

2. Kacper Wietecka

3. Kamil Mostowski

U16

1. Karol Gierczak

2. Maciej Chrobak

3. Jakub Celarek

U20

1. Mateusz Butor

2. Przemysław Ścieszka

3. Mikołaj Juraszek

 

Dzień IV

 

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od spotkania ze Zmartwychwstałym Panem podczas liturgii Mszy Świętej. O godz. 7:40 wszyscy ministranci zgromadzili się przy Sanktuarium na krótką odprawę a punktualnie o godz. 8:00 wraz przybyłymi „na górkę” uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył ks. Grzegorz Sprysak CSMA, radca generalny odpowiedzialny z ramienia zarządu Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła za duszpasterstwo młodzieży. Czymś naprawdę niezwykłym jest widzieć tak wiele młodych serc złączonych w oddawaniu chwały Dobremu Bogu w progach świątyni tak ważnej dla każdego michality.

Po szybkim śniadaniu, nie tracąc ani chwili, skierowaliśmy kroki na orlik Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, gdzie czekała nas sportowa uczta. Rozpoczął ją mecz o III miejsce w kategorii U-16 w którym na murawie spotkali się zawodnicy z Miejsca Piastowego naprzeciw drużyny z Warszawy-Bemowa. Po zaciekłym boju, zawodnicy w zielonych strojach, reprezentujący miejscową drużynę „z Miejsca” pokonali gości, zdobywając tym samym brązowy medal. Jednak największe emocje, dopiero były przed nami…

Dostarczył ich finał kategorii U-16. Naprzeciw siebie stanęły drużyny z Prałkowiec i Krosna. Przy gromkim dopingu i pełnym słońcu (Pan Bóg pobłogosławił przepiękną pogodą wszystkie dni olimpiady) staliśmy się świadkami prawdziwego sportowego widowiska. Ostatni gwizdek zakończył spotkanie z wynikiem 3:1 i wywołał euforię radości kibiców i drużyny Krosna, która tym sposobem wywalczyła Puchar Anioła. Zawodnicy z Prałkowiec, którzy na boisku zostawili ogrom sił, emocji i całe serca musieli uznać wyższość kolegów w czerwono-czarnych strojach i zadowolić się drugim miejscem na podium.

Bezpośrednio po meczu miała miejsce dekoracja zwycięzców turnieju piłkarskiego oraz pozostałych kategorii. Listę nagrodzonych publikujemy poniżej:

TURNIEJ PIŁKARSKI O PUCHAR ANIOŁA

U16

1. Krosno

2. Prałkowce

3. Miejsce Piastowe

4. Warszawa-Bemowo

 

NAGRODA FAIR PLAY

  • Gniezno
  • Stalowa Wola
  • Gorzków

 

NAJLEPSI BRAMKARZE

Filip Dryla (Prałkowce)

Rafał Stachura (Gniezno)

 

NAJLEPSZY ZAWODNIK

Miłosz Kubal (Krosno)

Jesteśmy przekonani, że pośród kibiców ostatnich już na tegorocznej olimpiadzie rozgrywek piłkarskich był obecny również nasz Ojciec Założyciel, który całe swoje życie oddał na służbę młodemu człowiekowi, tak, aby takie wydarzenia jak tegoroczna, XVIII Ogólnopolska Olimpiada Sportowa im. bpa Jana Chrapka mogła odbywać się ku większej Bożej chwale. Jemu niech będą dzięki za te 4 dni, które spędziliśmy „w domu Ojca” i pod skrzydłami św. Michała Archanioła.

 

Tekst: Emil Kurek CSMA

Zdjęcia: Emil Kurek CSMA oraz Wojciech Madejski