Zjazd Braci Zakonnych

11-01-2022

W dniach 6-9 stycznia 2022 roku w Poroninie odbył się Zjazd Braci Zakonnych naszego Zgromadzenia. Był to czas na ożywienie życia zakonnego poprzez wspólną Eucharystię, homilie i modlitwę. To również czas umocnienia braterskiej wspólnoty. Czas formacji został połączony z czasem zwiedzania oraz wypoczynku. Jest to pierwszy zjazd po rocznej przerwie, z uwagi na sytuację związana z pandemią (ten zjazd, ostatni w kadencji obecnego Zarządu, był „odrobieniem” spotkania, przełożonego w roku 2021).

W pierwszym dniu zjazdu po kolacji udaliśmy się na adorację, by, na wzór Mędrców ze Wschodu, oddać pokłon Panu. Kolejnego dnia, po porannej Eucharystii z jutrznią, wyjechaliśmy do Zakopanego do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Następnym punktem była wycieczka na Gubałówkę. Wieczorem po nieszporach, wspólnie z goszczącymi nas Siostrami Michalitkami spotkaliśmy się przy kolędowaniu.

W sobotę (8.01) wędrowaliśmy do pustelni Św. Brata Alberta, która znajduje się w drodze na Kalatówki. Nie zabrakło także wizyty na Wielkiej Krokwi. Niektórzy śmiałkowie wyjechali wyciągiem, by z góry poczuć emocje narciarskich skoczków, siadających przed skokiem na startowej belce.

W niedzielę, po porannej jutrzni odbyło się spotkanie Braci z ks. Wikariuszem Generalnym Rafałem Kamińskim, który przewodniczył całemu spotkaniu. W czasie rozmowy mieliśmy możliwość zgłoszenia swoich postulatów na zbliżającą się XXII Kapitułę Generalną. Następnie wspólnie z siostrami uczestniczyliśmy we Mszy św. w ich pięknej kaplicy, z której rozciąga się widok na panoramę Tatr. Zjazd zakończył się wspólnym obiadem z siostrami posługującymi w Poroninie. Przez cały czas towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda i zimowa sceneria, która górom zawsze dodaje uroku. 

W zjeździe udział wzięli: br. Andrzej Zimny i br. Leszek Kowaliszyn (Miejsce Piastowe), br. Jacek Fiega i br. Marian Pałubiak (Górki), br. Andrzej Boczarski  (Marki) oraz br. Błażej Kuc (Warszawa).

Br. Błażej Kuc