„Zło dobrem zwyciężaj”. Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku

22-10-2024

19 października 2024 roku na zawsze zapisze się w pamięci wszystkich, którzy tego dnia odwiedzili Górsk. W kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w Centrum Edukacji Młodzieży uroczyście obchodzono 40. rocznicę uprowadzenia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Dzień obfitował w liczne wydarzenia. W godzinach porannych miał miejsce zjazd młodzieży. Młodzi czciciele księdza Jerzego wzięli udział w grze terenowej o swoim patronie. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku na scenie teatralnej Centrum Edukacji Młodzieży zaprezentowali spektakl pt.: „Ku wolności… - droga księdza Jerzego”, który został przyjęty gromkimi brawami. Młodzi artyści opowiedzieli słowem i śpiewem, jak dojrzewało w księdzu Jerzym Jego kapłaństwo, jak ogromny wpływ wywarł na wszystkich, którzy kiedykolwiek się z Nim spotkali, jak dalej fascynuje także ludzi młodych, co wybrzmiało na zakończenie w pieśni „Pokazał nam ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć…”. Po przerwie na posiłek emocji nastąpił ciąg dalszy.  Na scenie amfiteatru można było wysłuchać koncertu zespołu Małe TGD. To kolejne mocne spotkanie z siłą wiary i miłości.  Potwierdzeniem tego było także  spotkanie nie tylko młodzieży, ale całych rodzin z raperem Wiecznym, który podczas koncertu podzielił się swoim nietypowym świadectwem wiary. Na tym zakończyły się spotkania w Centrum Edukacji Młodzieży.

Następnie uroczystości przeniosły się do kościoła parafialnego. O godzinie 16.00 sprawowana była Msza święta za Ojczyznę oraz o kanonizację  błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Mszy świętej przewodniczył biskup Wiesław Śmigiel – ordynariusz toruński, mianowany niedawno arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim, homilię wygłosił biskup Józef Szamocki, biskup pomocniczy toruński. Mszę świętą sprawowali również biskupi diecezji bydgoskiej i włocławskiej, a także: przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk CSMA wraz z członkami Zarządu: ks. radcą Leszkiem Przybylskim CSMA i ks. ekonomem Jerzym Sosińskim CSMA. Obecni byli także proboszcz parafii ks. Stanisław Kuś CSMA, księża z dekanatu i diecezji, poczty sztandarowe z całego kraju, liczni pielgrzymi i parafianie z Górska.

W uroczystościach uczestniczyli również: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marcin Swaczyna, wójt Gminy Zławieś Wielka, Przemysław Przybylski, Radny Sejmiku Województwa, a także przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.  W czasie Mszy św.  zostały poświęcone dwa obrazy i dzwony ku czci św. Jana Pawła II i bł. Jerzego Popiełuszki. Na koniec pięknie wybrzmiały słowa pieśni „Boże, coś Polskę”.

Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy udali się na Drogę Krzyżową, wiodącą z kościoła parafialnego na miejsce porwania księdza Jerzego, znajdujące się przy trasie nr 80.  Podczas drogi rozważano Mękę Pańską z błogosławionym Męczennikiem. Pątnicy doszli do krzyża – pomnika, upamiętniającego początek męczeńskiej drogi Błogosławionego, gdzie oddali się modlitwie.

Ostatnim punktem uroczystości  było widowisko plenerowe pt.: „Zło dobrem zwyciężaj – dziedzictwo wolności bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, w którym wystąpili m.in.: Jacek Bończak, Antonina Krzysztoń, Janusz Radek, Halina Młynkowa i wielu innych znakomitych artystów. Reżyserem koncertu był Konrad Smuga.

Koncert „Zło dobrem zwyciężaj. Dziedzictwo wolności bł. ks. Jerzego Popiełuszki” – TVP Bydgoszcz

Ta niezwykła uczta duchowa zamknęła rozważania tego niezwykłego dnia i pozwoliła na nowo odkryć znane nam wszystkim, ale często zapominane słowa o tym, że „życie trzeba godnie przeżyć, a zło pokona tylko ten, kto sam bogaty jest w dobro”.

Kamila Aranin

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP (Cover photo oraz zdjęcie nr 2,4, 15, 17); Andrzej Goiński/UMWKP (zdjęcie nr 3)