Jest Dzień Nieba – Halloween nie potrzeba

facebook twitter

29-10-2021

28 października, wieczorem, w parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie (księża michalici i siostry michalitki) zorganizowany został Dzień Nieba. Dzieci i dorośli wzięli udział w modlitwie i zabawie, zorganizowane przed Świętem Wszystkich Świętych, będącej w zamyśle organizatorów przeciwwagą dla popularnych w tym okresie świeckich zabaw, zwanych Halloween.

Dzień Nieba rozpoczęła Mszą Św. podczas której księża Emil i Krystian wygłosili dialogowane kazanie poświęcone „błogosławieństwom” (z gr. „makaroi” – szczęśliwi), ze znanego fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza. Dzieci wzięły aktywny udział w tej części Eucharystii opowiadając o świętych, za których się przebrały. Byli to przeważnie ich patroni –-imiennicy, ale nie zabrakło białej rzeszy aniołków.  Przebrany św. Józef drapał brodę malowaną pisakiem, a św. Aleksandra dzierżyła w dłoni palmę męczeństwa.

Dalszy ciąg Dnia miał miejsce w Sali pod kościołem, gdzie miała miejsce świetna zabawa. Siostry michalitki zorganizowały tańce i śpiew, a księża poprowadzili quiz, z ciekawymi nagrodami. Dzieci, które przygotowały różańce wg własnej inwencji twórczej zostały także docenione podczas rozstrzygnięcia konkursu.

Tymczasem impreza dopiero się rozkręcała: wkrótce pojawiły się elementy animowanej zabawy z malowaniem twarzy i grami zespołowymi włącznie. Impreza przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. Rodzice mogli brać udział w zabawach lub obserwować je z bezpiecznej odległości pijąc kawę lub herbatę.

Dzień Nieba to idea warta popularyzacji, która pragnie podkreślić, że nasi święci patroni są wzorem do naśladowania i warto o nich pamiętać w dobie popularyzacji zabaw świeckich zwanych Halloween, które odwracają uwagę dzieci i rodziców od uroczystości Wszystkich Świętych, przeżywanej w Kościele w dniu  pierwszego listopada. Dzięki inicjatywie parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie dzieci miały możliwość przebrania się za ulubionego Świętego, wzięcia udziału w modlitwie, a także dobrej zabawie.

Zdjęcia: Bernard Rozen Zob. https://warszawa.michalici.pl/

Podobne artykuły