Kłótnia o Słowo – XXVIII Niedziela zwykła, rok B

facebook twitter

05-10-2021

Mk 10, 17-30 Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, zaczął Go pytać: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę». On Mu odpowiedział: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości». Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną». Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał dookoła i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożego». Uczniowie przerazili się Jego słowami, lecz Jezus powtórnie im rzekł: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego». A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: «Któż więc może być zbawiony?» Jezus popatrzył na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe». Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą». Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym».

Ks. Mateusz Szerszeń
W każdym człowieku jest chyba pragnienie, aby żyć wiecznie. Nie wiemy do końca jak się przeżywa śmierć i jeszcze mniej wiemy, o tym jak się przeżywa życie po śmierci.

Ks. Grzegorz Sprysak
Ba nie wiemy nawet jak dobrze przeżyć życie! W tej Ewangelii mocne jest: „Jednego ci brakuje...”. Jednego czyli niewiele, a jednak za dużo. Pamiętam rozmowy z ludźmi na łożu śmierci. Mówili o tym co ważne, ale wcześniej, sami przyznawali, że jeszcze niedawno inaczej i myśleli.

Ks. Mateusz Szerszeń
Dla mnie słowa Jezusa to powtórzenie nauczania o „traceniu i zachowywaniu życia”. Kto zachowa straci, kto straci zachowa. Aby żyć trzeba umrzeć.

Ks. Grzegorz Sprysak
Ja uparcie będę się trzymał pytania o dobre życie. Z życiem jest jak z dobrze napisanym programem komputerowym – mało błędów, chociaż nie da się całkiem bez.

Ks. Mateusz Szerszeń
W historii wiele było pomysłów na zbawienie człowieka. Wszystkie kończyły się bardzo źle. Zbawienie nie należy do ludzi. Jest domeną Boga. Czasami aż trudno uwierzyć, że człowiek nie może zbawić się sam. W pewnym sensie uczy nas to „ontologicznej pokory”.

Ks. Grzegorz Sprysak
Hitler, Stalin, Pol Pot i jeszcze kilku innych uznali, że wiedzą jak. Okazało się, że ludzka forma zbawienia prowadzi do mordu i cierpienia.

Krótko o Słowie:

Ks. Mateusz Szerszeń
Stokroć więcej już teraz, a co dopiero za jakiś czas.

Ks. Grzegorz Sprysak
Szukam tego jednego („Jednego ci brakuje.”). Szczerze mówiąc chyba boję się znaleźć.