Prezent dla Jezusa

facebook twitter

05-01-2023

Pomoce homiletyczne : duży prezent nie zamknięty, pudełko ze złotem, kadzidło, mirra, królewski tron.

Drogie dzieci, witam was serdecznie przy szopce. Kto z was lubi dostawać prezenty? Pewnie wszyscy. Najczęściej prezenty otrzymujemy na urodziny, od św. Mikołaja, na komunię świętą albo gdy otrzymamy dobre świadectwo. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, gdy otrzymamy prezenty. Zobaczcie dzieci co przyniosłem (kapłan pokazuje duży prezent)?. Jest to prezent od dzieci z naszej parafii dla Pana Jezusa.

Na środku położyłem wielkie krzesło, które nazywa się tronem. Ten mebel był używany przez króla. Władca siedząc na takim tronie podejmował ważne decyzje dla swojego narodu.  Czemu o tym mówię? Przyglądnijcie się, jakie figurki doszły dzisiaj do szopki? Tak, są to Trzej Królowie, którzy przybyli ze wschodu prowadzeni przez gwiazdę. Każdy, który przychodzi w gościnie powinien przynieść jakiś prezent dla domowników. Jak przypadło na królów również przenieśli prezenty dla nowo narodzonego króla żydowskiego. Pierwszy król przyniósł złoto (kapłan pokazuje sztabkę złota). Złoto jest szlachetnym metalem i symbolizuje władze królewską. Drugi król przyniósł kadzidło (kapłan pokazuje ziarnka kadzidła), które jest palone w kościele i jest znakiem tego, że Jezus jest Bogiem i człowiekiem. Ostatni król przyniósł mirrę (kapłan pokazuje mirrę). Mirra jest olejkiem używanym do namaszczenia ciała przed pogrzebem. Ten dar symbolizuje męczeńską śmierć Jezusa. Wszystkie te prezenty przyniesione przez królów miały mówić, że Jezus jest Królem oraz Bogiem.

Wróćmy teraz dzieci  do tego dużego prezentu. My, tak jak trzej królowie, przyniesiemy prezent dla nowo narodzonego Jezusa. Możemy do tego  pudełka coś schować. Pierwszym prezentem są nasze dobre uczynki uczynione drugiej osobie. Drugim prezentem jest nasza codzienna modlitwa rano i wieczorem. Kolejnym prezentem jest nasze posłuszeństwo rodzicom. Są to bardzo cenne i piękne prezenty, z których Jezus będzie bardzo zadowolony (kapłan zamyka pudełko i kładzie go do szopki).  Na zakończenie dzisiejszej homilii wspólnie zaśpiewajmy Pana Jezusowi kolędę pt.: „Mędrcy świata”.         

Podobne artykuły