ANIOŁOWA OPOWIEŚĆ Z KRAKOWA

Przez dwa dni (14-15 sierpnia 2024) w Krakowie zagościły jasne anioły. Siedemnasta edycja lubianego Festiwalu Noc Cracovia Sacra została poświęcona właśnie im, bytom skrzydlatym. W końcu doczekali się, chociaż siedemnaste miejsce za imponujące uznać nie sposób. Z drugiej strony dla nich może to pozostawać bez znaczenia, przecież esencją misji anielskiej jest posługiwanie i wsparcie, dyskretne niesienie pomocy. W liście arcybiskupa metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego zanotowałem taki oto passus: „Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Cracovia Sacra są aniołowie, dowód nieustającej fascynacji. Artyści od wieków przenikali te działania w swoich dziełach. Niechaj ten Festiwal przyczyni się do pogłębienia wiary i zaciśnięcia więzi z nimi”. Na tegoroczną edycję złożyło się kilkadziesiąt wydarzeń i nie mogłem uczestniczyć we wszystkich. Na łamach portalu michalici.pl w kilku kolejnych odcinkach opisuję niektóre z nich, a podsumowanie całości planuję przedstawić na łamach dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”. Już w tym miejscu pragnę napomknąć, iż pomysłodawcą przedsięwzięcia był nieodżałowany Stanisław Dziedzic, wybitny promotor i mecenas kultury. Ta piękna postać zostanie przybliżona w awizowanym tekście-konkluzji.

Skałka, a dokładniej potężny budynek Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów. To tutaj w Auli na piętrze odbędzie się koncert Lidii Jazgar z zespołem Galicja. Miłe zaskoczenie już na początku, bo liderka i wokalistka Pani Lidia jest nie tylko lubianą w Krakowie aktorką-śpiewaczką, prezenterką radiowo-telewizyjną, ale od pewnego czasu przynależy do Bractwa Aniołów Stróżów, reaktywowanego na początku XXI wieku przez ówczesnego przeora o. prof. Andrzeja Napiórkowskiego OSPPE. W tym roku przypada okrągła i jakże piękna rocznica powołania do życia krakowskiego Bractwa Aniołów Stróżów w dniu 20 sierpnia 1624 roku. W paulińskiej duchowości – jak usłyszałem podczas wstępu poprzedzającego koncert – dniem najbardziej anielskim jest wtorek. Krótkie przemówienia wygłosili obecny przeor klasztoru o. Mariusz Tabulski OSPPE oraz wieloletni przełożony Bractwa Aniołów Stróżów na Skałce o. Tomasz Góralczyk OSPPE.

Wspomniana artystka i czcicielka aniołów stróżów promowała książkę Aniołowa opowieść z Krakowa. W zasadzie to nie książka, ale audiobook (książeczka z płytą) – nowość wydawnicza przeznaczona dla dzieci, naturalnie tych w wieku od lat dwóch do stu. Na płycie wystąpili wraz z Lidią Jazgar zaproszeni przez nią artyści-przyjaciele: Krzysztof Globisz i Anna Polony. „Anioły stróże mają za zadanie doprowadzić nas do nieba – choćby za włosy” – zanotowałem jedną z powtarzających się myśli. Lidia Jazgar poprowadziła ten koncert-spotkanie w ciepłym i wręcz rodzinnym klimacie. Jej deklamacje, recytacje, pieśni i piosenki charakteryzowały się dużym emocjonalizmem, odsłaniającym jej duchowość i osobowość artystyczną. Podczas koncertu pojawiły się także akcenty patriotyczne oraz wątki krakowskie, ale najbardziej ujęły mnie Słowa do Anioła Stróża do tekstu nieodżałowanego Leszka Aleksandra Moczulskiego. Jakże pięknie jawi się ta artystka na tle skomercjalizowanej branży showbiznesu, epatującej pustymi sloganami i poruszającej się utartymi sprawdzonymi ścieżkami. Pani Lidia jest niepowtarzalna, nie do podrobienia, ale najważniejsze, że to co mówi jest pełne i prawdziwe, emanuje dobrem i ładem wewnętrznym. Od lat współpracuje z Ryszardem Brączkiem, kompozytorem i aranżerem, grającym na gitarze akustycznej. To oni założyli w roku 1986 Zespół Galicja i wkrótce będą obchodzić jubileusz 40-lecia.

 

Wykonawcy koncertu-prezentacji: Lidia Jazgar (teksty, recytacje, śpiew), Dorota Pietrzyk (ilustracje), Ryszard Brączek (kompozycja muzyczna, gitara), Władek Grochot (trąbka), Fryderyk Lutyński (instrumenty klawiszowe).

Inne artykuły autora

Matka Boża Hallerowska

Święto Niepodległości 2024 po kalwaryjsku

ANIOŁOWA OPOWIEŚĆ Z KRAKOWA